Rusya'nın Ukrayna işgali / CANLI BLOG

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta 3 ay geride bırakılırken, yaşanan son gelişmeleri canlı blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.
 • 02.06.2022, 10:30:00
 • Güncelleme: 9 ay önce
Rusya'nın Ukrayna işgali / CANLI BLOG

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) doğuya doğru genişleme politikasını bahane eden Rusya, 2008’de Gürcistan’a bağlı Güney Osetya ve 2014’te kadim Türk yurdu olan Kırım’ı işgal etti.

Saldırgan politikalarına hız kesmeden devam eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas’ın tarihi Rus toprağı olduğunu ifade ederek, Kiev yönetimine karşı geniş çaplı “işgal” operasyonu başlattı.

RUSYA-UKRAYNA İŞGALİ         

    SON DAKİKA

 BURADAN TAKİP EDİN 

 

AFRİKA BİRLİĞİ’NDEN PUTİN’E ZİYARET

01.06.2022, 16.41

Afrika Birliği Başkanı Sall, Cuma günü Putin ile görüşmek için Rusya’ya gidiyor.

Afrika Birliği Başkanı ve aynı zamanda Senegal Devlet Başkanı olan Macky Sall, Cuma günü Rusya'nın güneybatısındaki Soçi kentinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Özellikle Afrika ülkelerini etkileyen hububat ve gübre stoklarının serbest bırakılmasını amaçlayan ziyaret, Putin'in daveti üzerine düzenlendi.

TAYVAN'DAN AMBARGO

01.06.2022, 16.31

Tayvan, tüm modern çiplerin Rusya ve Beyaz Rusya'ya ihracatını yasakladı.

RUSYA  KEHERSON'DA SAVUNMASIZ

01.06.2022, 14.49

Rusya, Kherson'daki Ukrayna kuvvetlerine karşı savunmasız

Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), şu anda işgal altındaki Kherson bölgesindeki Rus kuvvetlerinin hayati öneme sahip olan kara iletişim hattını güvence altına almak için Ukrayna’ya karşı büyük  çaba içinde olduğunu söyledi.

MERKEL SESSİZLİĞİNİ BOZDU

01.06.2022, 13.52

Eleştirilerin odağı olan Almanya Eski Başbakanı Merkel Ukrayna için dayanışma mesajı verdi.

Reuters’ın bildirdiğine göre, Almanya Eski  Başbakanı Angela Merkel, Moskova'ya yönelik  aylarca süren sessizliğini Çarşamba günü düzenlenen bir etkinlikte bozdu. Merkel, Rusya ile süren savaşı  ‘barbarca’ olarak nitelendirerek Ukrayna için dayanışma mesajı verdi.

RUS SALDIRISI MANASTIRI VURDU

01.06.2022, 13.15

Rusya’nın gerçekleştirdiği saldırılar sonucu Ukrayna’daki tarihi manastırı vurdu.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusuna gerçekleşen saldırıda  tarihi bir manastırın bombalandığı ve bu saldırıda iki keşiş ve bir rahibenin öldürüldüğü yer aldı.

200 BİN UKRAYNALI ÇOCUK KAYIP

01.06.2022, 09.15

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası yaşanan dramın boyutları her geçen gün ortaya çıkıyor.

Ukrayna Başbakanı Vilademir Zelensky 24 Şubatt’ta başlayan Rus işgalinden sonra 200 bin çocuğun kaybolduğunu açıkladı.

ABD’nin Ukrayna'ya göndermek istediği HİMARS nedir?

01.06.2022, 16.52

Gelişmiş bir roket sistemi olan HIMARS, savaş alanında daha fazla çeviklik ve manevra kabiliyeti sağlayan, tekerlek monteli, yüksek teknolojili, hafif bir roketatardır.

Her birim, yalnızca küçük bir ekiple yaklaşık bir dakika içinde yeniden yüklenebilen altı GPS güdümlü roket taşıyabilir.

Analistler, sistemin Ukrayna kuvvetlerinin şu anda kullandığı diğer roket sistemlerinden çok daha güvenilir olduğunu söylüyor.

"RUSYA DOMBAS'TA MEDENİYETİ BİTİRMEYE ÇALIŞIYOR"

01.06.2022, 16.47

Almanya, Rusya'nın Donbas'ta 'medeniyeti bitirmeye' çalıştığını iddia etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya'nın Donbas'taki yerleşimleri güvenli bir mesafeden yoketme stratejisini benimsediğini ifade etti.

Alman parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada Baerbock, Rusya'nın doğu Ukrayna bölgesinde “uygarlığı yok etmek" için bir savaş yürüttüğünü iddia etti.

Baerbock konuşmasında, “Şehir şehir, köy köy, Rus birlikleri onları güvenli bir mesafeden yok ediyor” dedi. "Önce füzeler, sonra topçu savaş uçakları ve sonra her şey yerle bir olduğunda tanklar devreye giriyor."

Baerbock, Almanya’nın Rus saldırısını durdurmaya çalışırken Kiev'e daha fazla topçu, insansız hava aracı ve hava savunma silahı tedarik etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

GUTERES: GIDA KRİZİNİ HAFİFLETMEDE UMUTLU

01.06.2022, 16.40

Guterres gıda arzı krizini hafifletme konusunda umutlu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'daki savaşın küresel gıda arzı üzerindeki etkisini hafifletecek bir çözümden umutlu olduğunu söyledi ve anlaşmanın hala bir yolu olduğu konusuna vurgu yaptı.

“İlerleme olduğunu düşünüyorum, ancak henüz orada değiliz. Bunlar karmaşık şeyler ve her şeyin birbiriyle bağlantılı olması, müzakereyi özellikle karmaşık hale getiriyor” dedi.

Rusya'nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını kontrol altına almasıyla birlikte, işgal başlamasından bu yana Ukrayna'dan gelen tahıl sevkiyatları dururken, Moskova hem tahıl hem de gübre ihracatını kesintiye uğratmak için Batı yaptırımlarını suçladı.

POLONYA: UKRAYNA İÇİN EKONOMİK MERKEZ OLACAK

01.06.2022, 16.25

Polonya Başbakanı: Polonya, Ukrayna için bir 'ekonomik merkez' olarak hizmet edecek

Polonya başbakanı, ülkesinin komşu Ukrayna için bir “ekonomik merkez” olarak hizmet edeceğini ve Rusya'nın Ukrayna'nın ihracat yollarını, özellikle limanlarını bloke ederken, tahıl ve diğer ürünleri ihraç etmesine yardımcı olacağını söyledi.

Çarşamba günü Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarındaki Borodianka kasabasında konuşan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin milyonlarca ton Ukrayna tahılını ve diğer tarım ürünlerinin ihracatını kolaylaştırmak için altyapısını ve kapasitesini genişletmeye yönelik  çalıştığını söyledi.

Varşova'nın bu amaçla Avrupa Birliği fonları aldığını da sözlerine ekleyerek ağırlıklı olarak Ukrayna tahılına dayanan Kuzey Afrika ülkelerinin, gıda olmadan besleme ile ilgili büyük sorunlarla karşılaşabilecekleri konusunda uyardı.

PORTEKİZ'DEN NATO GÜCÜNE PİYADE DESTEĞİ

01.06.2022, 16.13

Portekiz, Litvanya'daki NATO gücüne katılmak için deniz piyadelerini görevlendirdi

Portekiz, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ittifakın doğu kanadını güçlendirme çabalarının bir parçası olarak Litvanya'da konuşlanmış bir NATO kuvvetine katılmak üzere 146 Deniz Piyadesi gönderdi.

Dağıtım, mayınları ve diğer patlayıcı cihazları devre dışı bırakma konusunda uzmanlaşmış dalgıçları içeriyor.

Portekiz savunma bakanlığı yaptığı açıklamada, misyonun amacının, özellikle Baltık Denizi bölgesindeki NATO üyelerine karşı "yüksek düzeyde hazırlığı desteklemek ve doğrudan veya dolaylı tehditleri caydırmak" olduğunu söyledi.

KREMLİM: BATI VE UKRAYNA SORUMLUDUR

 01.06.2022, 16.19

Kremlin, potansiyel küresel gıda krizinden Batı ve Ukrayna'yı sorumlu tuttuyor.

Kremlin, Batılı ülkeler tarafından Rusya'ya uygulanan “yasadışı kısıtlamalar” ve Ukrayna makamlarının aldığı kararlar nedeniyle dünyanın büyük bir gıda krizinin eşiğinde olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna'yı işgal etmesinin üzerinden üç aydan fazla bir süre geçmiş olan Rusya, komşusunun kıyılarının büyük bir bölümünü ele geçirdi ve limanlarını ablukaya aldı. Rusya  tahıl sevkiyatlarının eksikliğini Batı yaptırımları ve Kiev'in kendisine yüklemeye çalışıyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Potansiyel olarak bize karşı yasa dışı kısıtlamaların getirilmesi ve Karadeniz'e giden yola mayın döşeyerek Rusya'nın herhangi bir engelleme yapmamasına rağmen oradan tahıl sevk etmeyen Ukraynalı yetkililerin eylemleriyle bağlantılı çok derin bir gıda krizinin eşiğindeyiz” dedi.

RUSYA: ABD ATEŞE KÖRÜKLE GİDİYOR

01.06.2022, 16.07

Rusya, ABD'yi silah tedarikiyle 'ateşe körükle gitmekle' suçladı

Rusya, ABD'yi Ukrayna'ya gelişmiş roket sistemleri tedarik ederek kasıtlı olarak "ateşe körükle gitmekle" suçladı.

Kremlin sözcüsü Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "ABD, Rusya'yla son Ukraynalı kalıncaya kadar savaşma çizgisini açıkça koruyor" dedi.

Moskova'nın Kiev'e silahları Rus topraklarına ateş etmek için kullanmaması konusunda güven duymadığını da sözlerine ekledi.

Peskov, Ukrayna'nın Rusya topraklarını vurmak için ABD'den temin edilen roketleri kullanması halinde Rusya'nın nasıl tepki vereceği sorulduğunda, "En kötü senaryolardan bahsetmeyelim" dedi.

LLOYD'S OF LONDON: RUSYA'YA YAPTIRIMLAR İÇİN ÇALIŞIYOR

01.06.2022, 15:59

Lloyd's of London: Rusya yaptırımlarını uygulamak için hükümetler ve düzenleyicilerle birlikte çalışıyor

Dünyanın en eski sigorta piyasası olan Lloyd's of London, Rusya'ya karşı küresel yaptırımları uygulamak için İngiliz hükümeti ve diğer yabancı güçler ve düzenleyicilerle yakın bir şekilde çalıştığını açıkladı.

ERDOĞAN: FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO'YA ÜYELİK HEDEFLERİNİ YATIŞTIRAMADI 

01.06.2022, 15:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Finlandiya ve İsveç, Türkiye'nin NATO üyelik hedeflerine yönelik itirazlarını henüz yatıştırmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik hedeflerine ilişkin endişelerini gidermek için henüz somut bir teklif almadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın endişeleri konusunda İsveç ve Finlandiya'dan "samimi" bir yaklaşım görmek istediğini, somut ve bağlayıcı adımlar görmedikçe bu görüşünü değiştirmeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin Stockholm ve Helsinki'nin üyelik tekliflerine itirazının “fırsatçılık” değil, daha çok bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu söyledi.

RUSYA DANİMARKA'YA GAZI KESTİ

01.06.2022, 15:49

Rusya, Danimarka'ya doğalgaz arzını kesti: Enerji şirketi

Danimarka'nın en büyük enerji şirketi, Rusya'nın fosil yakıtı ruble olarak ödemeyi reddettiği için gaz arzını kestiğini söyledi.

Danimarkalı enerji şirketi Orsted, hala müşterilerine hizmet verebilmeyi beklediğini söyledi. Şirket, Rusya'nın bu hareketinin Danimarka'nın Avrupa gaz pazarından daha fazla gaz satın alması gerektiği anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

LUHANSK VALİSİ: RUSLAR KONTROLÜ ELE GEÇİRİYOR

01.06.2022, 14:54

Luhansk valisi: Rus birlikleri Severodonetsk'in yüzde 70'ini kontrol ediyor

Ukrayna'nın doğusundaki Luhansk bölgesinin valisi, Rus güçlerinin şu anda Severodonetsk'in yaklaşık yüzde 70'inin kontrolüne aldığını söyledi.

Serhiy Haidai bir Telegram gönderisinde, "Bazı Ukraynalı askerler daha avantajlı, önceden hazırlanmış pozisyonlara çekildiler" dedi.

Rusya, Severodonetsk'i ve Siverskyi Donets nehrinin daha yüksek batı yakasındaki Lysychansk'ı ele geçirirse, Moskova'nın önemli bir savaş hedefi olan Luhansk'ın tamamını elinde tutacağı ifadelerine yer verildi.

ALMANYA UKRAYNA YARDIMINI HIZLANDIRDI

01.06.2022, 14:49 

Almanya, Kiev'e uçaksavar füzeleri ve radar sistemleri gönderecek

Şansölye Olaf Scholz, Almanya'nın Ukrayna'ya modern uçaksavar füzeleri ve radar sistemleri tedarik edeceğini ve teslimatın da en hızlı şekilde yapılması gerektiğine yönelik isteğin Kiev'in yanı sıra Alman muhalefet partilerinden de geldiğini belirtti.

Scholz, Federal Meclis'teki milletvekillerine hükümetin Ukrayna'ya Almanya tarafından diğer NATO ülkeleri ile birlikte geliştirilen IRIS-T füzelerini sağlamaya karar verdiğini söyledi. Almanya'nın Ukrayna'ya düşman topçularının yerini belirlemeye yardımcı olacak radar sistemleri de sağlayacağını söyledi.

PAPA: BUĞDAY SAVAŞ SİLAHI OLARAK KULLANILAMAZ

01.06.2022, 13:46:00

Papa, buğdayın bir 'savaş silahı' olarak kullanılamayacağını söyledi.

Papa Francis, gıda maddelerinin bir "savaş silahı" olarak kullanılamayacağını söyleyerek Rusya'ya Ukrayna limanlarından buğday ihracatı üzerindeki ablukayı kaldırması çağrısında bulundu.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'YA DANİMARKA'DAN DESTEK

01.06.2022, 13:41:00

Danimarka, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için parlamentodan destek istiyor.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod Perşembe günü ülke parlamentosundan Finlandiya ve İsveç'in NATO askeri ittifakına katılma tekliflerini desteklemesini isteyecek.

30 NATO müttefikinin tümü,  ABD liderliğindeki güvenlik organının herhangi bir genişlemesini oybirliğiyle onaylamalaması gerekiyor.

RUSYA ABD'Yİ UYARDI

01.06.2022, 13:38:00

Rusya, ABD'yi Ukrayna'ya silah tedariki konusunda uyardı

Rusya, Washington'un Ukrayna'ya gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat tedarik etme kararını eleştirdi ve bu hareketin iki ülke arasında doğrudan bir çatışma riskini artırdığı konusunda uyarıda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov devlet haber ajansı RIA Novosti'ye, Moskova'nın ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı askeri yardımı “son derece olumsuz” gördüğünü, özellikle de Washington'un Kiev'e HIMARS roket sistemi gönderme planını eleştirdiğini belirtti.

ÇİN'DEN YASAK

01.06.2022, 13:30:00

Rus haber kaynağı RBK'nın bildirdiğine göre, Çin, Rus havayollarının yabancılara ait jet uçaklarla kendi hava sahasına uçurmasını yasakladı.

UKRAYNA ASKERLERİ YARDIM İSTEDİ

01.06.2022, 11:41:53

Ukraynalı askerler Rus askerleri tarafından sıkıştırıldıklarını, bölgede büyük kayıp verdiklerini ve canlarını kurtarmak için yardım talep ettiklerini söylediler.

KRAYNALI ÇOCUKLARIN ‘KAÇIRILMASI’ İÇİN YASAL PROSEDÜR

31.05.2022, 17:53:40

Savaş nedeniyle yetim kalan Ukraynalı refakatsiz çocukların Rus vatandaşlığına kabul edilmesini sağlayan kararname Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasıyla yürürlüğe girdi.

Kırım Haber Ajansı’nda yer alan bilgilere göre Putin, imzaladığı son kararname ile Rus askerlerinin işgal altındaki Ukrayna’da çocukları kaçırmasının önünü açtı.

Alınan yeni kararla, Ukraynalı yetim çocukların ve işgal altındaki bölgelerde refakatsiz kalan çocukların basitleştirilmiş prosedürle Rus vatandaşlığına kabul edilmesinin sağlanacağı ifade edildi.

RUS ASKERLERE CEZA YAĞDI

31.05.2022, 17:19:24

Ukrayna’da sivillere yönelik savaş suçu işledikleri iddiasıyla yargılanan iki Rus askerine 11 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Askerlerin suçlamaları kabul ettikleri belirtildi.

Ukrayna’nın Poltava bölgesindeki bir mahkeme, iki Rus askerini savaş suçları işlemekten suçlu bularak 11,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ukrayna’nın Poltava bölgesindeki yerel mahkemede, Harkiv kentindeki sivil yerleşim yerlerine Grad çoklu roketatar sistemiyle ateş açan iki Rus askerinin davası görüldü.

Mahkeme Rus askerleri Aleksandr Bobıkin ve Aleksandr İvanov’u, savaş yasalarını ihlal etmekten suçlu bularak; her bir asker hakkında 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı aldı.

Kırım Haber Ajansı’nda yer alan bilgilere göre, yapılan duruşmada Rus askerlerin suçunu itiraf ettiği bildirildi.

UKRAYNA 600 RUS SAVAŞ SUÇU ZANLISINI BELİRLEDİ

31.05.2022, 16.41

Kiev başsavcısına göre, Ukrayna 600'den fazla Rus savaş suçu zanlısını tespit etti ve bunların yaklaşık 80'ini yargılamaya başladı.

Başsavcı Iryna Venediktova, Lahey'de düzenlediği basın toplantısında, şüpheliler listesinin “Rusya'nın üst düzey askeri, politikacı ve propaganda ajanlarını" içerdiğini söyledi.

Venediktova, Estonya, Letonya ve Slovakya'nın Ukrayna'da uluslararası bir soruşturma ekibine katılmaya karar verdiğini söyledi.

"NATO SAVUNMA BAKANINI KAÇIRALIM"

31.05.2022, 16.15

Bir Rus milletvekili Ukrayna’da bulunan NATO Savunma Bakanı’nı Moskova’ya kaçırılıp sorgulanmasını istedi. Bu sorgulanmada Batı’nın Kiev’e ne tür emirler verildiğini sorgulamasını istedi.

AZOVSTAL’DA ONLARCA ASKERİN CESEDİNE ULAŞILDI

31.05.2022, 15:19:20

Rus ordusu tarafından ele geçirilen Azovstal Metalürji Fabrikası’nda bir araç içerisinde 152 Ukraynalı askerin cesedine ulaşıldı. Cesetlerin altına mayınlarla tuzak kurulduğu iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna'da savaştaki eylemlerine ilişkin bilgi verdi.

Konaşenkov, Rus askerlerinin Azovstal Metalürji Fabrikası'ndaki sığınaklara yerleştirilmiş bir frigorifik aracın içerisinde mayınlanmış 152 Ukraynalı asker cesedi bulduklarını söyledi.

Rus askerlerinin Azovstal Metalürji Fabrikası sahasında Ukraynalı askerlerin ve Azov taburu mensuplarının saklandığı yer altı sığınağında izotermal bir araç bulduklarını belirten Konaşenkov, "Arızalı bir soğutma sistemine ait bu kapalı araç içerisinde Ukrayna ordusu mensubu 152 asker ve savaşçı cesedi saklanmış." dedi.

YAPTIRIMLAR YETERLİ DEĞİL

31.05.2022 13.32

Üst düzey Ukraynalı bir yetkili, AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının hala 'yeterli olmadığını' söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanlığının ofisindeki üst düzey bir yetkiliye göre, Rus petrolünün ithalatını yasaklayan Avrupa Birliği yaptırımları "yeterli değil" ve yaptırımların hızı şimdiye kadar çok yavaştı. 

AB’nin üç ay önce Ukrayna'nın işgalinden bu yana Moskova'ya karşı verdiği en sert misillemede, Pazartesi günü Brüksel'de düzenlenen bir AB zirvesi, yetkililerin Rusya'dan yapılan petrol ithalatının üçte ikisinden fazlasını ve yılın sonuna kadar yüzde 90'ını derhal keseceğini söylediği önlemler üzerinde anlaşmaya vardı. 

Başkan Volodymyr Zelenskiy'in yardımcısı Ihor Zhovkva, "Bana sorarsanız, çok yavaş, çok geç ve kesinlikle yeterli değil derim" dedi.

AGİT'TE GÖREVLİ 1 KİŞİ RUSYA TARAFINDAN SERBET BIRAKILDI

31.05.2022 13.27

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna'nın doğusunda tutulan dört Ukraynalı personelden birinin serbest olduğunu söyledi

AGİT genel sekreterine göre, izleme misyonu için çalışan ve doğu Ukrayna'da gözaltına alınan dört Ukraynalıdan biri serbest bırakıldı.

Helga Schmid, Twitter'da "Bir ulusal misyon üyesinin serbest bırakılması beni çok rahatlattı" dedi. 

Schmid, Donetsk ve Luhansk'ta tutuklu bulunan üç meslektaşımızın daha serbest bırakılmasını talep ettiğini de sözlerine ekledi.

UKRAYNA MAHKEMESİ'NDEN İKİNCİ HAPİS KARARI

31.05.2022 13.17

Ukrayna mahkemesi iki Rus askerine hapis cezası verdi

Ukrayna mahkemesi iki Rus askerini doğu Ukrayna'da bir kasabayı bombalamaktan 11 buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu, Rus işgalinin başlamasından bu yana ikinci savaş suçu kararı.

UKRAYNA UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

31.05.2022 13.10

Rusya, Ukrayna uçağını düşürdüğünü açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıkalamada Ukrayna'nın Mykolaiv bölgesinde bir Ukrayna Su-25 savaş uçağının düşürdüğünü ve doğu Ukrayna'da bir radar istasyonunu ve iki mühimmat deposunu bombaladığını bildirdi.

LETONYA: RUSYA'YA YENİ YAPTIRIM PAKETİ YOLDA 

31.05.2022 13.02

Letonya, AB'nin Rus petrolüne yönelik yasaklarına olumlu bakıyor.  Letonya Başbakanı Krisjanis Karins, AB'nin Rusya'nın petrol ithalatının çoğunu yasaklama anlaşmasına övgülerde bulunarak AB’nin Moskova’ya altıncı yaptırım paketi için hazırlandıklarını belirtti. 

 Karins, Macaristan’ın tüm direnişene rağmen 27 ülke lideri varılan anlaşmalarla birlikte Rusya’yı ekonomik olarak kısıtlamak için her türlü çabayı sarf ettiklerini söyledi.

RUSYA'DA KRİPTO PARALAR ÖDEME SİSTEMİ OLABİLİR

18.05.2022, 23:19:36

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, kripto paraların ülkede bir ödeme sistemi olarak yasallaşabileceğini söyledi. Manturov, başkent Moskova'da düzenlenen Yeni Ufuklar adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, Rusya'da kripto paraların kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kripto paraların bir ödeme sistemi olarak yasallaşıp yasallaşmayacağına yönelik soru üzerine Manturov, "Bence yasallaşacak. Buradaki asıl soru bunun nasıl ve ne zaman olacağı, nasıl düzenleneceğidir." dedi.

Rus hükümetinin ve Rusya Merkez Bankası'nın bu konu üzerinde yoğun şekilde çalıştığını dile getiren Manturov, "Herkes zamanın bunu gerektirdiğini, er ya da geç bir şekilde gerçekleşeceğini anlıyor." ifadesini kullandı.

 

AVUSTRALYA, RUS GAZETECİLERE DE YAPTIRIM UYGULADI

18.05.2022, 21:22:15

Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığından (DFAT) yapılan açıklamada, aralarında Rusya Segodnya Uluslararası Enformasyon Ajansı Genel Müdürü Dmitry Kiselev'in de bulunduğu 4 Rus gazeteci ve memurun yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Bunun yanı sıra, Rusya Devlet Radyo ve Televizyon Kurumundan (VGTRK) savaş muhabiri Yevgeny Poddubny ve Avrupa Yayın Birliği üyesi Rusya televizyon kanalı Channel One'da yorumcu olan Mikhail Leontyev'e de yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarına yönelik yaptırım uygulayan Avustralya, Wagner askeri şirketi ve iki Belarus kuruluşunun da yeni yaptırım listesinde yerini aldığını duyurdu.

YELLEN: RUS VARLIKLARINA EL KOYAMAYIZ

18.05.2022, 19:09:10

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya'nın saldırısının sona ermesinin ardından Ukrayna'nın yeniden inşasına yardımcı olmak için ABD'nin dondurulan Rus Merkez Bankası varlıklarına el koymasının yasal olmayacağını bildirdi.

Yellen, G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna'nın yeniden inşasının finansmanında Rus varlıklarının kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin soru üzerine Yellen, Ukrayna'daki muazzam yıkım ve inşaat maliyetleri göz önüne alındığında Rusya'dan bu bedelin en azından bir kısmını ödemesi için yardım istenmesinin çok doğal olduğunu düşündüğünü belirtti.

RUSYA, BİR MİLYONU AŞKIN UKRAYNALIYI KAÇIRDI

18.05.2022, 16:45:33

Ukrayna’da 223 bini çocuk olmak üzere 1,3 milyondan fazla Ukraynalı, Rus birlikleri tarafından zorla Rusya’ya sınır dışı edildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, vatandaşlarının yasadışı şekilde sınır dışı edilmesiyle ilgili, “Sınır dışı edilen vatandaşlarımızın kendi topraklarına getirilmesi konusunda hazırlığımız sürecek.” dedi.

Denisova, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile gerçekleşen çevrimiçi görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Grandi ile Ukraynalı vatandaşların işgalci Rus birlikleri tarafından zorla sınır dışı edilmesi konusunu ele aldığını bildirdi.

RUSYA: İSVEÇ'E KARŞI TAVRIMIZ DEĞİŞİR

18.05.2022, 16:45:11

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsveç'in Moskova Büyükelçisi Malena Mard'ın İsveç hükümetinin NATO'ya katılım kararı hakkında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Titov'a bilgi verdiği belirtildi.

Rus tarafının, İsveç'in Kuzey Atlantik İttifakı'na katılımı konusundaki tutumuna ilişkin bir çok defa resmi açıklamalar yaptığına işaret edilerek, bu tutumun, "ulusal güvenliği sağlama yolları konusundaki seçimin her devletin egemenlik hakkı olduğu ancak bunun diğer ülkelerin güvenliğine tehdit oluşturmaması gerektiği" görüşüne de dayandığı kaydedildi.

Açıklamada, “Askeri-teknik yönler de dahil olmak üzere tepkimiz ve olası misilleme önlemlerimiz, İsveç topraklarında yabancı askeri üsler ve saldırı silah sistemleri konuşlandırılması dahil İsveç'in Kuzey Atlantik İttifakı'na entegrasyonunun gerçek sonuçlarına bağlı olacaktır." ifadesine yer verildi.

RUSYA: YAPTIRIMLARA YETECEK PARAMIZ VAR

18.05.2022, 14:26:13

Bakan Siluanov, başkent Moskova’da düzenlenen “Yeni ufuklar” adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın yaptırımlarda ilk şoku atlattığını belirten Siluanov, “Evet ekonomimizde düşüş olacak. Ekonominin tüm bu kısıtlamalara tepki vermemesi olanaksızdı. Ancak destek önlemleri almasaydık düşüş daha sert olurdu. İlk şoku atlattığımızı düşünüyoruz ancak yine de ilave yaptırım paketleri hazırlıyorlar.” diye konuştu.

Siluanov, teknoloji alanında uygulanan kısıtlamaları aşmanın zaman alacağına işaret ederek, “Ancak makul bir bütçe ve mali politikayla ilave yaptırımlara direnç sağlayacağız ve mali bağımsızlığımızı muhafaza edeceğiz. Duvarlar örüp kendimizi içerisine kapatmayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

  "RUSYA'NIN YENİLMEZ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI"

  11.05.2022, 21:32:04

  İtalya Başbakanı Mario Draghi, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Rusya'nın "yenilmez" olmadığını gösterdiğini belirtti. Draghi, resmi temaslarda bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başkenti Washington'daki İtalyan büyükelçiliğinde İtalyalı basın mensuplarına temasları ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  ABD Başkanı Joe Biden ile dünkü görüşmelerinin iyi geçtiğini aktaran Draghi, "Ukrayna'yı destekleme ve Moskova'ya baskı yapma konusunda mutabık olduğumuzu gördük. Bununla birlikte artık barışın nasıl inşa edilebileceğini de kendimize sorduk. Bu tabii Ukrayna'ya dayatılan değil, Ukrayna'nın istediği bir barış olmalı." dedi.

  Savaşın pek çok şeyi değiştirdiğini dile getiren Draghi, "Başlangıçta Hz. Davud ve Golyat'ın (Calut) mücadelesi gibi düşünülen bir savaştı. Esasen çaresiz görünen bir savunma var gibiydi, bugün ise bu durum, tamamen terse dönmüş durumda. Kesinlikle bir Golyat yok. Savaş, sahada konvansiyonel silahlarıyla yenilmez bir güç gibi görünen şeyin yenilmez olmadığını gösterdi." diye konuştu.

  RUSYA UKRAYNA'NIN DOĞUSUNU VURUYOR

  11.05.2022, 21:16:04

  Ukrayna makamları, Rusya’nın ülkenin doğusundaki saldırılarına devam ettiğini belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanlığından savaşın 77. gününe ilişkin yapılan açıklamada, Ukrayna'ya karşı savaş açan Rus ordusunun Belarus topraklarından füze ve hava saldırıları düzenleme olasılığının bulunduğu dile anlatıldı.

  Açıklamada, ülkenin doğusundaki saldırılarını sürdüren Rus ordusunun en aktif faaliyetlerinin Slobojansk ve Donetsk yönlerinde gözlemlendiği kaydedildi. Rusya’nın, Harkiv yönünde saldırı operasyonları yapmadığı ve Ukrayna birliklerinin saldırı hızını yavaşlatmak için savunmaya geçtiği aktarılan açıklamada, Ukrayna ordusunun başarılı operasyonu sonucu Harkiv yakınlarındaki Pitomnik yerleşim alanının işgalden kurtarıldığı bildirildi.

  Açıklamada, Rus ordusunun, Slavyansk yönünde yeniden saldırıya geçmek için gereken koşulları yaratmaya odaklandığı ve bölgeye askeri malzeme ve teçhizat yığmaya devam ettiği dile getirildi.

  “PUTİN, HİTLER’DEN DAHA TEHLİKELİ”

  11.05.2022, 14:10:02

  Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajda, Rus lider Putin’in "canavarca ideolojisi" hakkında uluslararası topluma çağrıda bulundu.

  Polonya Başbakanı  Morawiecki, "Putin ne Hitler ne de Stalin. Ne yazık ki o daha tehlikeli. Putin emrinde ölümcül silahlara sahip olmakla da kalmıyor, propagandasını yaymak için medyayı elinde tutuyor." ifadelerini kullandı.

  Putin'in "Russkiy Mir" (Rus Barışı) ideolojisinin tüm Avrupa için ölümcül bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Morawiecki, uluslararası toplumu derhal Ukrayna'yı Putin'in etkisinden kurtarmaya odaklanmaya çağırdı.

  RUS ORDUSU AĞIR ZAYİAT VERMEYE DEVAM EDİYOR

  11.05.2022, 12:20:12

  Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından Rus ordusunun 24 Şubat-11 Mayıs dönemindeki kayıplarına ilişkin yapılan açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 350 askerini daha kaybettiği belirtildi.

  Açıklamada, Rus ordusunun toplam 26 bin 350 asker kaybettiği ve Ruslara ait 199 uçak, 160 helikopter, 1187 tank, 2 bin 856 zırhlı araç, 528 top, 185 roketatar sistemi ve 87 hava savunma sisteminin imha edildiği bildirildi.

  Rus güçlerinin 1997 araç, 12 gemi ve hafif sürat teknesi ile 390 insansız hava aracını da yitirdiği aktarılan açıklamada, Rusların fırlattığı 94 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği bilgisine yer verildi.

  AB’NİN GAZ MALİYETİ 250 MİLYAR AVRO ARTABİLİR

  11.05.2022, 09:37:45

  Düşünce kuruluşu Ember ve Global Witness tarafından hazırlanan analize göre, AB, Rus gazına bağımlılığı azaltmak için hazırladığı planı REPowerEU kapsamında doğal gazdan 2 bin 280 teravatsaat elektrik üretimi öngörüyor. Bu miktar, AB'nin 55'e Uyum Paketi'ndeki 2 bin 825 teravatsaate göre daha düşük olmasına rağmen maliyeti yüksek.

  Avrupa Komisyonunun, 55'e Uyum Paketi'nde doğal gaz fiyatlarının 2030'da megavatsaat başına 19 avro olacağını hesaplamasına rağmen Avrupa'da gaz gösterge