Zelenski: Rusya’ya yönelik başka yaptırımlar uygulanmalı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski, İtalyan Parlamentosuna yaptığı konuşmasında Rusya'nın Ukrayna'yı Avrupa'ya açılan bir kapı olarak gördüğünü yineleyerek Moskova yönetimine yönelik daha fazla yaptırım çağrısında bulundu.
  • 22.03.2022, 16:20:13
  • Güncelleme: 3 ay önce
Zelenski: Rusya’ya yönelik başka yaptırımlar uygulanmalı

Zelenski, İtalyan Parlamentosunun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin özel ortak oturumuna video konferans yöntemiyle bağlanarak ülkesinde yaşanan olaylar hakkında bilgi verdi.

Oturuma başkanlık eden Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico ve Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati, Zelenski'ye söz vermeden önce Rusya'nın saldırısını kınadıklarını ve Ukrayna'nın yanında olduklarını belirtti.

Zelenski, İtalyan parlamenterlere gerçekleştirdiği konuşmada, sabah saatlerinde Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus ile telefonda görüştüğünü belirterek, Papa'ya bütün Ukrayna halkının bir orduya dönüştüğünü söylediğini bildirdi.

"İŞGAL 27 GÜNDÜR SÜRÜYOR, BAŞKA YAPTIRIMLARA İHTİYACIMIZ VAR"

İtalya'nın savaştan kaçan Ukraynalılara kucak açmasını daima hatırlayacaklarını dile getiren Zelenski, "Ukraynalılar olarak pandemi döneminde biz de size doktorlar gönderdik. Aynı şekilde sel sırasında siz de bize yardım ettiniz. Bütün bunları çok takdir ediyoruz ama işgal 27 gündür, neredeyse bir aydır sürüyor, bu nedenle (Rusya'ya yönelik) başka yaptırımlara, başka baskılara ihtiyacımız var." dedi.

"EN SON NAZİLER TARAFINDAN YAPILDI"

Ukrayna Cumhurbaşkanı, geçen hafta Floransa'daki bir toplantıda savaşta 79 çocuk öldüğü bilgisini paylaştığını anımsatarak, "İşte bugün bu sayı 79'dan 117'ye yükseldi. Rus işgali aileleri yok ediyor. Savaş Ukrayna kentlerini yıkmaya devam ediyor. Bazıları yarım milyon nüfusu olan Mariupol gibi, aynı Cenova gibi kentler harap oluyor. Cenova'nın tamamen harap olduğunu düşünün. Kiev'de işkence yapıyorlar, çocukları kaçırıyorlar, mallarımızı kamyonlara yükleyip kaçırıyorlar. Bu, Avrupa'da en son Naziler tarafından yapıldı." ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA, RUSYA İÇİN AVRUPA’NIN KAPISIDIR”

Rusya'nın hedefinin Avrupa olduğunu belirten Zelenski, "Ukrayna, Rus ordusu için Avrupa'nın kapısıdır ve onlar Avrupa'ya girmek istiyorlar ancak barbarlık buraya girmemelidir" dedi.

Zelenski, İtalya’dan Rus oligarkların mal varlıklarını dondurup, onları ülkeye almamasını da talep etti.

Volodomir Zelenski 12 dakika süren konuşması, öncesinde ve sonrasında İtalyan parlamenterlerce uzun süre ayakta alkışlandı.

"İTALYA UKRAYNA'NIN AB'NE GİRMESİNİ İSTİYOR"

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Zelenski'ye konuşması ve bildirdikleri için teşekkür ederek İtalya'nın savaşın başından bu yana Ukraynalı liderin ve Ukraynalıların cesaretine, kararlılığına ve yurtseverliğine hayran kaldığını bildirdi

Draghi, bugün Mariupol, Harkiv, Odessa'da "kahramanca direniş" gösterildiğini dile getirdi.

İtalya Başbakanı Draghi, "Rus hükümetinin kibri, Moskova'nın yayılmacı hedeflerini durdurmayı başaran Ukrayna halkının onuruyla çatıştı. Ukrayna sadece kendini değil, bizim barışımızı, özgürlüğümüzü ve güvenliğimizi savunuyor. İtalya size derinden minnettar." dedi.

Ülkesinin savaşın başından bu yana 60 binden fazla Ukraynalı göçmeni karşıladığını belirten Draghi, ülkesinin böyle bir durumda kafasını başka yöne çeviremeyeceğini söyledi.

“RUSYA’YA KARŞI NATO VE AB BİRLİK OLDU”

Başbakan Draghi, Rusya karışında hem Avrupa Birliği (AB) hem NATO'nun nasıl birlik olduğunu gösterdiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Şimdiye kadar yaptırımlar, Rusya'nın mali piyasasını ve ekonomisini, Başkan Putin'e en yakın kişilerin kişisel servetini sert şekilde etkiledi. İtalya'da AB'nin tedbirleri çerçevesinde 800 milyon avroyu aşan mal varlıklarını dondurduk. Ayrıca, Rusya'ya enerjide olan bağımlılığımızı hızlı şekilde azaltmak için enerji kaynaklarımızı çeşitlendirme konusunda kararlıyız."

Başından beri Ukrayna hükümetinin, Rus işgalinden korunmaya yönelik taleplerine karşılık verdiklerini söyleyerek, "Daha fazlasını yapmaya hazırız. Savaştan kaçanlara misafirperverliğimizi göstermeliyiz. Katliamlar karşısında direnişe askeri yardım da olmak üzere karşılık vermeliyiz. Ukrayna, güvenli, özgür ve demokratik olma hakkına sahiptir. İtalya, hükümetiyle, parlamentosuyla ve tüm vatandaşlarıyla sizinledir Başkan Zelenski." dedi.

ZELENSKİ, PAPA İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski'nin, İtalyan parlamentosuna hitabı sırasında açıkladığı Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile yaptığı dair ilişkin Ukrayna'nın Vatikan nezdindeki Büyükelçisi Andrii Yurash'tan bir açıklama geldi.

Yurash, Twiter hesabından yaptığı paylaşımda, "Papa Franciscus'tan Ukrayna’ya sadece birkaç dakika önce görünür bir başka yeni destek. Papa, Başkan Zelenski'i aradı ve ikisi umut verici bir konuşma yaptı. Papa, Ukrayna'da savaşın sona ermesi için dua ettiğini ve mümkün olan her şeyi yaptığını söyledi. Ukrayna da Papa'nın en çok beklenen misafirlerden olduğunu yineledi." ifadelerini kullandı.