Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Mısırlı mevkidaşı Bedir Abdulati ile Kahire'de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Safedi, "İsrail'in modern tarihte benzeri görülmemiş savaş suçları işlediğine" dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Şu anda Gazze'de kötüleşen koşullarla karşı karşıyayız ve uluslararası toplumun, saldırıyı durdurmak için harekete geçmesi ve etkili önlemler alması gerektiğini vurguluyoruz.

Gazze'ye yönelik saldırıyı durdurma ve uluslararası hukuku uygulama konusundaki uluslararası başarısızlığın hiçbir haklı gerekçesi yok."

Filistinlilerin zorla yerinden edilmesi meselesinin Ürdün ve Mısır için "kırmızı çizgi" olduğunu vurgulayan Safedi, "İsrail, Gazze'yi çocuklar için bir mezarlığa değil, uluslararası hukuk ve ortak insani değerler mezarlığına dönüştürdü." dedi.

Safedi, ayrıca "İsrail'in Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansını (UNRWA) tasfiye etmekle mülteci meselesini de tasfiye etmeyi amaçladığını" belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı Abdulati ise Gazze'de ateşkese ulaşmak ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurmak için ciddi adımlar atılması amacıyla baskı yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Netanyahu, Hamas ile olası esir takası ve ateşkes için taleplerini ağırlaştırıyor Netanyahu, Hamas ile olası esir takası ve ateşkes için taleplerini ağırlaştırıyor

Abdulati, Filistin meselesini tasfiye etme niyetiyle izlenen bir oldubitti politikasını dayatma ve Filistinlileri yerinden etme girişimlerini reddettiklerini sözlerine ekledi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 38 bin 295 Filistinli öldü, 88 bin 241 kişi yaralandı.

Editör: Orta Doğu Haber