Tunus’ta anayasa protestosu

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in yargı mensuplarını görevden almasının ardından düzenlenecek Anayasa referandumu binlerce kişi tarafından protesto edildi.
  • 20.06.2022, 09:45:57
  • Güncelleme: 1 ay önce
Tunus’ta anayasa protestosu

Tunus’ta 25 Temmuz’da düzenlenecek yeni Anayasa referandumunu protesto eden göstericiler, 6 Haziran’dan bu yana genel grev yapan Tunuslu hakimlere destek verdi.

Emel Partisi Siyasi Komite Başkanı Ahmed Necib eş-Şabbi öncülüğünde 31 Mayıs’ta kurulan Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin çağrısıyla düzenlenen gösteride, yüzlerce aktivist Tunus’un merkezinde yer alan Habib Burgiba Caddesi'nde toplandı.

25 Temmuz’da düzenlenecek yeni Anayasa referandumunu protesto eden göstericiler, 6 Haziran’dan bu yana Cumhurbaşkanı Kays Said’in yargı mensuplarını görevden alan kararnamesine karşı genel grev düzenleyen hakimlere destek çağrısı yaptı.

ANAYASAL ÖZGÜRLÜKLERE DARBE

"Kahrolsun darbe", "Ulusal diyalog yok, referanduma hayır", "Yargı ve adalet bağımsızdır" sloganları atılan gösteride konuşan Şabbi, şunları söyledi:

"Eşi görülmemiş bir ekonomik ve sosyal krizin yanı sıra anayasal kurumlara ve özgürlüklere darbe girişiminden dolayı büyük bir siyasi kriz ile de karşı karşıyayız. Geniş katılımlı ulusal bir diyalog olmadan bu sorunlara çözüm bulunamaz."

Tunuslu hakimlerin bağımsızlık için 6 Haziran'dan bu yana genel grev yaptığını hatırlatan Şabbi, "Yargımız bağımsızlığını kaybederse hepimiz özgürlüklerimizi kaybederiz. Demokrasiyi savunan hakimlerin kazanacaklarından kuşkum yok." diye konuştu.

  • Kaynak: AA