simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

İsrail ordusu ve istihbaratı alarma geçti!

İsrail ordusu ve istihbaratı önümüzdeki aylarda Batı Şeria'da gerginliği daha da tırmanacağını belirttiğini ve bunun için de ordu ve istihbaratın yüksek alarmda olduğu kaydedildi.
  • 19.01.2023, 14:16:57
  • Güncelleme: 2 ay önce
İsrail ordusu ve istihbaratı alarma geçti!

Cenin'de yapılan son baskınla birlikte İsrail bu yılın başından beri katlettiği Filistinli sayısı 17'e yükselirken bu sayının geçen yıla oranla iki kattan daha fazla olduğu kaydedildi. 

İsrail basınında yer alan bir haber bu ölü sayısına dikkat çekiyor. Gazete, yeni Genel Kurmay Başkanı Herzi Halevy'in "Ordunun Merkez Komutanlığı, Askeri İstihbarat Birimi ve Shin Bet'ten iyimser değerlendirmeler duymadığını bilgisini paylaşıyor. 

İsrail güvenlik servislerine göre, geçen Mart ayında başlayan Filistin silahlı operasyon dalgası azalmadı ve Filistinlilerin operasyon planladığına dair uyarılar hâlâ yüksek.

İsrail güvenlik teşkilatı, özellikle Ramazan ayında Mescid-i Aksa'dan yeni bir gerilim kıvılcımının çıkabileceğini düşünüyor.

Gazeteye göre, İsrail güvenlik servisleri, yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik tekrarlanan saldırıları ve camilerin hedef alınmasının yanı sıra yeni İsrail hükümetinin gelişigüzel karakolların yasallaştırılması ve yıkım gibi politikasının olası etkilerinden endişeli. 

İsrail ordusu ve istihbaratı yaşanan gerginliğin daha da artması karşısında yüksek alarma seviyesinde. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber