Bayrak yürüyüşünün rotası değişmedi

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, fanatik Yahudilerin 29 Mayıs tarihinde düzenleyeceği bayrak yürüyüşü rotasının Kudüs'ten geçeceğini ve rotayı değiştirmeyeceklerini belirtti.
  • 27.05.2022, 19:22:02
  • Güncelleme: 4 hafta önce
Bayrak yürüyüşünün rotası değişmedi

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, fanatik Yahudilerin 29 Mayıs'ta düzenleyeceği "bayrak yürüyüşünün" işgal altındaki Kudüs'teki rotasında değişiklik olmayacağını söyledi.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Bennett 29 Mayıs'ta düzenlenecek bayrak yürüyüşü ile ilgili Kamu Güvenlik Bakanı, Polis Genel Komiseri, Polis Teşkilatı Kudüs Bölge Sorumlusu, Başbakanlık Askeri Sekreteri ve bazı üst düzey yetkililerin de katıldığı bir telekonferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Bennett, bayrak yürüyüşünün güvenli bir şekilde yapılması için polisin hazırlıkları, istihbarat çalışmaları, sahadaki güçlere yapılan takviyeler konusunda bilgi aldı.

Bennett, bayrak yürüyüşünün onlarca yıl önce nasıl yapıldıysa aynı şekilde Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki belirlenen rota üzerinden yapılacağını kaydetti.

FİLİSTİN VE HAMAS UYARDI

Hamas ve Filistin yönetimi, İsrail'i, fanatik Yahudilerin 29 Mayıs'ta düzenleyeceği provokatif "bayrak yürüyüşünün" Kudüs güzergahına izin verilmesi konusunda uyarmıştı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 22 Mayıs'ta, İsrail'in, fanatik Yahudi yerleşimcilerin provokatif "bayrak yürüyüşünün" işgal altındaki Kudüs güzergahına izin vermesinin birtakım sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "İsrail, Eski Kudüs'te yürüyüş gerçekleştirme konusunda ısrar ederek, Filistin halkının ve liderliğinin direniş ve meydan okuma konusundaki kararlılığını bir kez daha hafife alıyor." ifadelerini kullanmıştı.

BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ NEDİR?

Aşırı sağcı fanatik Yahudi yerleşimciler, 1967'de İsrail'in Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla her yıl mayıs ayında "bayrak yürüyüşü" düzenliyor.

Geçen yılki yürüyüşte Yahudi yerleşimciler "Araplara ölüm" sloganları atmış, İsrail polisi de bölgedeki Filistinlilere güç kullanarak müdahale etmiş ve onlarca kişiyi yaralamıştı.

Yürüyüş, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler ve Kudüs'te çalan sirenlerle yarıda kesilmişti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs 2021'de başlattığı ve 21 Mayıs'ta sona eren saldırılarında 250'den fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.