İsrail "Bayrak yürüyüşü" uyarılarını dinlemiyor

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, önümüzdeki pazar günü yapılması planlanan “Bayrak yürüyüşünün” önceden planlanmış programına ve rotasına tamamen uyarak gerçekleştirileceğini açıkladı.
  • 27.05.2022, 15:25:13
  • Güncelleme: 4 hafta önce
İsrail "Bayrak yürüyüşü" uyarılarını dinlemiyor

Filistin cumhurbaşkanlığı işgal altındaki Kudüs'te kışkırtıcı “bayrak yürüyüşü” yapılmasına izin verilmemesi konusunda uyarıda bulunmuştu.

İsrail Sulh Mahkemesi'nin aşırılıkçı Yahudilere, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Talmud ayinleri yapmalarına izin verme kararı da tartışmalara sebep olmuştu.

HAMAS UYARDI

Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas Hareketi, İsrailli milliyetçiler tarafından önümüzdeki Pazar günü yapılması planlanan bayrak yürüyüşü sırasında Doğu Kudüs’ten geçilmesine izin verilmesi konusunda uyarıda bulunarak, bu durumun İsrail’i yeni bir savaş riskinin içine çekeceğini bildirdi.

Reuters haber ajansına göre, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki Dış Politika ve Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Basem Naim, dünya hükümetlerini İsrail'e, şimdiye kadar Doğu Kudüs’teki Eski Şehir’in merkezinden geçmesi planlanan yürüyüşün gidişatını değiştirmesi için baskı yapmaya çağırdı.