simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

Avusturya, Ukrayna’nın dijital altyapısının inşasına yardım edecek

Avusturya Maliye Bakanlığı, Ukrayna'nın dijital altyapısının yeniden oluşturulması konusunda destek olunacağını açıkladı.
  • 22.11.2022, 19:20:32
  • Güncelleme: 4 ay önce
Avusturya, Ukrayna’nın dijital altyapısının inşasına yardım edecek

Avusturya, Ukrayna’nın yeniden inşası kapsamında dijital altyapısının oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla jeneratör, bilgisayar gibi ekipmanların yanı sıra bilgi ve tecrübe desteğinde bulunacak.

Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna’ya dijital altyapı alanında destek vermek amacıyla Dijitalleşme, Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Birimi Sekreteri Florian Tursky'nin dün Kiev’e gönderildiği bildirildi.

Açıklamada, savaş nedeniyle bu ülkenin dijital altyapısının zarar gördüğü belirtilerek, Tursky’nin dijital altyapının yeniden oluşturulması, fiber ağ bağlantılarının sağlanması gibi alanlarda yardımcı olacağı ifade edildi.

Geniş bant altyapısının inşa ve modernizasyonunda bilgi ve tecrübe paylaşımında da bulunulacağı aktarılan açıklamada, özellikle sıklıkla elektrik kesintisi yaşanan ülkeye mazotla çalışan jeneratörlerin verileceği, böylelikle elektrik ve iletişim sorununun azaltılmasının hedeflendiği kaydedildi.

  • Kaynak: AA