28 Şubat zihniyeti bu kez Hindistan'da ortaya çıktı

Hindistan’ın Karnataka eyaletindeki devlet okulunda, Müslüman öğrencilerin başörtüsüyle derse girmesine haftalardır izin verilmediği bildirildi.
  • 17.01.2022, 11:53:53
  • Güncelleme: 1 yıl önce
28 Şubat zihniyeti bu kez Hindistan'da ortaya çıktı

Udupi'deki kadınların gittiği okulun 4 öğrencisi, sınıfta başörtüsü takmalarına izin verilmediği için ay başından bu yana sınıflarının dışında kamp kurdu.

Hindistan haber ajansına konuşan Okul Müdürü Rudra Gowda ise okulun kuralları olduğunu belirterek, öğrencilerin başörtüsü takmasının okul binasında serbest sınıflarda ise yasak olduğunu ifade etti.

Bir televizyon kanalının yaptığı habere göre, öğrencilerin ebeveynlerinin yetkililerle görüşmesine rağmen yaşanan probleme dair iki haftadır çözüm üretilemediği belirtildi.

Okul yetkililerinden Yashpal Suvarna, okul kurallarına uymak istemiyorlarsa başka bir okul bulmaları gerektiğini ifade etti.

BENZER OLAYLAR YAŞANIYOR

Bu ayın başlarında ise Koppa’daki bir devlet okulunda Hindu öğrenciler, derslere başörtüyle giren Müslümanları protesto mahiyetinde Hinduizm’i temsil eden Safran renkli eşarplar takmıştı.

Hindistan’ın 1,3 milyarlık nüfusunun yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturan Müslümanlara uygulanan ayrımcılık insan hakları ihlallerine sebebiyet veriyor.

HİNDİSTAN’DA MÜSLÜMAN KADINLARA YÖNELİK AHLAKSIZ PROVOKASYON