New York Post'un haberine göre, Seldowitz, hakkındaki suçlamaların düşürülmesi karşılığında "Queens Değişim Danışmanlığı Önyargı Karşıtı Programı"na katılmayı kabul etti.

Manhattan Bölge Savcılığı, 64 yaşındaki Seldowitz'in 26 haftalık programı tamamlaması ve 6 ay-1 yıl içinde mağduru koruma emrini ihlal etmemesi ve yeni bir gözaltı olmaması durumunda kendisine yöneltilen nefret suçu suçlamalarının düşeceğini doğruladı.

Savcılık Seldowitz'in 17 Nisan'da tekrar mahkemeye çıkacağını kaydetti.

"Bu tatlı anlaşma, adalet sistemimize yönelik utanç verici bir hakarettir"

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin (CAIR-NY) New York şubesi, yaptığı yazılı açıklamada, savcılığın Seldowitz ile vardığı anlaşmayı "tatlı anlaşma" şeklinde niteleyerek kınadı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CAIR-NY Başkanı Afef Nasher, "Seldowitz'in masum bir sokak satıcısını hedef alan iğrenç sözlü tacizi, herkesin görmesi için videoya kaydedildi. Manhattan Bölge Savcısının ofisinin vardığı bu tatlı anlaşma, adalet sistemimize yönelik utanç verici bir hakarettir." ifadelerini kullandı.

Greenfield, Refah'a saldırmaması konusunda İsrail'i uyardıklarını belirtti Greenfield, Refah'a saldırmaması konusunda İsrail'i uyardıklarını belirtti

Filistin ve Müslüman karşıtı bağnazlık ve nefret suçlarının ülke genelinde arttığına vurgu yapan Nasher, "Bu gibi hafif cezalar mağdurların yüzüne atılan bir tokat gibi. Sorunun ciddiyetini ele almadaki başarısızlığı temsil ediyor, adaletsizlik ve daha fazla ötekileştirme döngüsünü sürdürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Seldowitz'in sözleri sosyal medyada tepki toplamıştı

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın döneminde danışmanlık yapan ve Dışişleri Bakanlığında İsrail ve Filistin dairesi dahil birçok görevde bulunan Stuart Seldowitz'in New York'ta Mısırlı satıcıya yönelik defalarca tekrarladığı sözlü saldırı, Batılı yöneticilerin Müslüman karşıtı ve yabancı düşmanı yaklaşımını gözler önüne sermişti.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre, Seldowitz, Manhattan'daki Mısırlı satıcıya "terörist" diye hakaret etmiş, satıcının "Çocukları siz öldürüyorsunuz, ben değil." sözleri üzerine de "Biz 4 bin Filistinli çocuğu öldürsek ne olur biliyor musun? Bu yeterli olmazdı, bu yeterli olmazdı." ifadelerini kullanmıştı.

Görüntülerde, Seldowitz'in, satıcının kibarca orayı terk etmesini istemesine rağmen, "Burada kimse yok. Buraya 'Bu adam Hamas'a inanıyor' diye tabelalar koyacağım." demesi dikkati çekmişti.

Başka bir görüntüde de telefonla satıcının fotoğrafını çeken Seldowitz, satıcıyı ailesini Mısır istihbaratına yakalatarak tırnaklarını söktürmekle tehdit etmişti.

Seldowitz'in, Hz. Muhammed, Kur'an-ı Kerim ve hadisler hakkında hakaretlerde bulunması, satıcıya ise "cahil" demesi görüntülerde yer almıştı.

Büyük tepki toplayan tacizler üzerine Seldowitz, 23 Kasım'da New York Polis Departmanı tarafından gözaltına alınmış, kendisine "nefret suçunun" yanı sıra "ağırlaştırılmış taciz ve takip ederek tacizde bulunma" suçlaması yöneltilmişti.