Yemen Başkanlık Konseyi Üyesi Tarık Salih, İran destekli Husiler ile yapılan esir değişimi anlaşmasına bağlı olduklarını belirtti.

Yemen Başkanlık Konseyi Üyesi Salih, Twitter hesabından Yemen hükümeti ve Husiler arasında İsviçre'de yürütülen esir takası görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Salih, "Başkanlık Konseyi, her iki taraftaki esirlere insani açıdan yaklaşıyor ve herkes için prensiplerine bağlı hareket ediyor." ifadelerini kullandı.

Tarafların ellerindeki tüm esirlerin Yemenli olduğunu belirten Salih, bu kişilerin tümünün "aileleriyle bir araya gelme hakkının olduğunu" vurguladı.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 11 Mart'ta Yemen hükümeti ile Husiler arasında yapılan Yemen Esir Takası Denetleme Komitesi'nin 7'nci Toplantısı'nın İsviçre'de başladığını duyurmuştu.

STOCKHOLM ANLAŞMASI

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen hükümeti ve İran destekli Husiler arasında 2018'de "esir değişimi, Hudeyde'de ateşkes, limanlar ve Taiz'in durumuyla" ilgili Stockholm Anlaşması imzalanmıştı.

Stockholm Anlaşması'ndan sonra birçok kez esir değişimi için masaya oturan taraflar, Ekim 2020'de savaşın başlangıcından beri en büyük esir takasını gerçekleştirmişti.

Bu kapsamda 15'i Suudi Arabistan, 4'ü Sudan vatandaşı toplam 1056 kişi serbest bırakılmıştı.

Husiler, geçen yıl 28 Mart'ta da hükümet ile her iki taraftan toplamda 2 bin 223 esirin takası konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Yemen hükümeti ise ülkenin güneybatısındaki Taiz iline düzenlenen saldırının ardından 29 Ağustos'ta Husilerle Ürdün'de yürütülen görüşmeleri askıya aldıklarını açıklamıştı.