Ulusal Kurtuluş Cephesi Lideri Ahmed Necib eş-Şabi, başkent Tunus’ta düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Gannuşi’ye "dış destek" iddiasıyla verilen hapis cezasına tepki gösteren Şabi, “Bugün hapishaneler siyasi tutuklularla dolu. Muhaliflere yönelik yargı kararları bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde boşluk yaratmayı hedefliyor. Sayın Gannuşi ile dayanışmamı ifade ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Pazar günü yapılan “Bölgesel ve Yerel Ulusal Konseyi” seçimlerini de değerlendiren Şabi, Tunus halkının sandığa gitmeyerek Cumhurbaşkanı Kays Said’e tepki gösterdiğini belirtti.

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile eski Tunus Dışişleri Bakanı Refik Abdusselam, 1 Şubat'ta "dış fon ve lobi hizmeti aldıkları" iddiasıyla yargılandıkları davadan üçer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tunus’taki siyasi partilerin boykot ettiği “Bölgesel ve Yerel Ulusal Konseyi” seçimlerinin ikinci turuna katılımın yüzde 12,44 oranında kalması muhalefetin eleştirisine neden olmuştu.

Nahda Hareketi ile Tunus'un Kalbi Partisi'ne "dış destek" soruşturması

Nahda Hareketi ile Tunus'un Kalbi Partisi hakkında, 2019 yılındaki seçim kampanyası sırasında "dış fon ve lobi hizmeti almak" suçlamasıyla Temmuz 2021'de dava açılmıştı.

Libya Başbakanı Dibeybe, Küresel Göç Mutabakatı'nın yasa dışı göçü meşrulaştırdığını söyledi Libya Başbakanı Dibeybe, Küresel Göç Mutabakatı'nın yasa dışı göçü meşrulaştırdığını söyledi

Suçlamalar arasında Nahda Hareketinin ABD merkezli bir "lobicilik" firmasıyla 30 bin dolar karşılığı anlaşma yaptığı da yer alıyor.

Nahda Hareketi ise tüm bu suçlamaları reddediyor.

Nahda Hareketi hakkında "2019'daki seçimlerde dış destek aldığı" iddiasıyla devam eden soruşturmaya ilişkin Aralık 2021'de açıklamada bulunan Nahda Hareketi Hukuk Bürosu Başkanı Zeynep el-Brahimi, "Soruşturma hakimi dış destek konusunda partiye yönelik herhangi bir suçlamada bulunmadı. 2019 seçimlerinde Hareket herhangi bir dış fon almadı, herhangi bir lobi firmasıyla da anlaşmadı. Bu suçlamaların hepsini reddettik. Sayıştay raporunda belirtildiği gibi sadece yurt dışında ikamet eden bir kadının ödediği 40 dinar (15 dolar) var." demişti.

Gannuşi, 17 Nisan'dan bu yana farklı davalardan tutuklu yargılanıyor

Bir emniyet mensubu, Gannuşi'nin Şubat 2022'de bir cenaze töreninde yaptığı konuşmada, emniyet güçlerine yönelik "tağut" ifadesini kullanmak suretiyle hakaret ettiği gerekçesiyle şikayette bulunmuştu.

Bu şikayet üzerine açılan soruşturma kapsamında Gannuşi'nin tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Nahda lideri "devletin güvenliğine karşı komplo kurmak" suçlamasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu bulunuyor. Soruşturma kapsamında 17 Nisan 2023'te gözaltına alınan Gannuşi, tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Tutuklu yargılandığı sırada sonuçlanan, güvenlik güçlerine "tağutun askerleri" dediği gerekçesiyle açılan hakaret davası kapsamında Gannuşi "terörü övmek suçundan" 1 yıl hapis ve 1000 dinar (330 dolar) para cezasına çarptırıldı. Daha sonra bu 1 yıllık hapis cezası 31 Ekim'de 15 aya yükseltildi.

Gannuşi, kendisine yönelik suçlamaları "siyasi" olarak nitelendiriyor ve "keyfi" şekilde tutuklandığı gerekçesiyle duruşmalara çıkmıyor.

Editör: Orta Doğu Haber