İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) konuşan Bin Ferhan, bölge ve Gazze'deki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"İsrail'in Gazze'deki hedeflerine ulaşmaya yakın olduğunu görmüyoruz." ifadesini kullanan Bin Ferhan, yapılması gerekenin barışa ulaşmak için Filistin yönetiminin önünü açmak olduğunu dile getirdi.

Filistin meselesine ve Gazze'de yapılması gerekenlere dair Bin Ferhan, şunları kaydetti:

Pakistan, ABD'nin uyarısına rağmen İran ile doğal gaz boru hattının tamamlanacağından umutlu Pakistan, ABD'nin uyarısına rağmen İran ile doğal gaz boru hattının tamamlanacağından umutlu

"Önceliğimiz bölgede gerçek etkileşim yoluyla sakinleşmenin yolunu bulmak ve Gazze'de ateşkes yoluyla gerilimi azaltmaya odaklanmalıyız."

İsrail'in Gazze'ye saldırılarının sebep olduğu insani acıların son bulması yönünde oluşan uluslararası katılımdan memnuniyet duyduğunu aktaran Bin Ferhan, çağrıların yeterli olmadığını, savaş ve acıların durması ve istenilenin gerçekleşmesi için daha yoğun ve ciddi çalışmalar yapılmasını istedi.

Bin Ferhan, bölgesel gerginliklere ilişkin, "Bizler, bölgesel güvenlik ve Kızıldeniz'deki seyrüsefer özgürlüğü konusunda endişeliyiz. Öncelik, bölgede ve Kızıldeniz'de gerginliği azaltmaktır. Gazze'de acıların sürmesi, bitmeyecek bir şiddet sarmalını getirecektir." ifadelerini kullandı.