Norveç'in Filistin Temsilciliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarına devam ettiği Gazze Şeridi'nde UNRWA'ya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Gazze'de durum felaket ve UNRWA oradaki en önemli insani organizasyon. Norveç, Filistin halkına desteğimizi UNRWA aracılığıyla ulaştırmaya devam ediyor." ifadelerine yer verildi.

"Filistin, uluslararası desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor." denilen açıklamada, diğer ülkelerin de Filistin'e UNRWA yoluyla destek vermeleri için çağrı yapıldı.

"Hayat kurtaran yardımlar düşüncesizce kesildi"

Norveç merkezli sivil toplum kuruluşu Norveç Mülteci Konseyi (NRC) Genel Sekreteri Jan Egeland da yaptığı paylaşımla UNRWA'nın "bağışçı ülkeler tarafından hayat kurtaran yardımlarının düşüncesizce kesildiğine" dikkati çekti.

Londra Belediye Başkanı, Gazze için İngiltere ve ABD liderlerine çağrı yaptı Londra Belediye Başkanı, Gazze için İngiltere ve ABD liderlerine çağrı yaptı

UNRWA'nın tarafsızlık prensibini ihlal ettiği iddia edilen kişilerin sözleşmesini feshettiğini vurgulayan Egeland, "Bağışçılar, birkaç yardım çalışanının günahları sebebiyle çocukları açlıktan ölüme terk etmeyin." çağrısını yaptı.