Maariv gazetesinden bir ekip, insanların yüz hatlarını, kendi yarattığı özel bir modele göre inceleyen Tami Elashvili’ye, Netenyahu’nun iki fotoğrafını gösterdi. 

Gösterilen ilk fotoğraf, 28 Eylül 2023'te Aksa Tufanı Harekatı'ndan sadece 9 gün önce çekilmişken diğer fotoğraf, 31 Ocak 2024 tarihinde çekildi.

Analizlere göre, savaştan önceki fotoğrafta Netanyahu'nun daha özgüvenli ve karizmatik göründüğü, ancak savaş sonrası çekilen fotoğrafta ise kaşlarının inceldiği ve yüzündeki ifadenin daha karamsar olduğu gözlemlendi.

Değerlendirmelere göre Hamas ile savaşın Netanyahu üzerindeki etkileri oldukça belirgin ve derin bir şekilde görülmekte.

Whatsapp Görsel 2024 03 01 Saat 14.07.59 D5C449B4

Netanyahu'nun, Hamas ile savaşın başlamasından önceki (sağda) ve sonraki (solda) fotoğrafları.

Hamas ile savaş Netenyahu’yu nasıl değiştirdi?

Elashvili'nin analizine göre, savaş öncesi ve sonrası fotoğraflarında Netenyahu'nun yüzündeki değişimler açıkça ortaya çıkmakta. Kaşlarının incelmesi ve yüz ifadesindeki bedbinlik, yaşadığı ağır travmayı yansıtmaktadır. Gözlerindeki yukarı kalkma ve altlarının beyazlaşması ise yoğun baskı altında olduğunu göstermekte.

Nasır Hastanesi'nde bulunan toplu mezardan 73 ceset daha çıkarıldı Nasır Hastanesi'nde bulunan toplu mezardan 73 ceset daha çıkarıldı

Ayrıca, çenesinin küçülmesi ve saçlarının alnını daha fazla ortaya çıkarması da duygusal ve fiziksel olarak zayıfladığını göstermektedir. Elashvili'nin belirttiği gibi, Netenyahu'nun dağınık kaşları ve tertipli olmayan duruşu, içsel çalkantıları ve kararsızlığı yansıtmakta.

Savaş öncesinde kararlı ve hedefleri olan bir liderken, savaş sonrasında ise belirsizlik içinde olan biri haline gelmiştir. Bu durum, Netenyahu'nun savaşın kendisinde yarattığı derin etkiyi açıkça göstermekte.

Uzmanlar, Netanyahu'nun savaşın etkisiyle duygusal olarak paramparça olduğunu ve karar alma sürecinde zorlandığını ifade ederken, Netanyahu'nun fiziksel görünümündeki değişikliklerin, içsel zorlukları ve duygusal çöküntüsünü yansıttığı belirtiliyor.