Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar'da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile tokalaşması hakkında yaptığı açıklamalara Mısır'dan cevap gecikmedi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, görüşmenin iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi açısından "bir başlangıç" olarak nitelendirildi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Erdoğan, uçakta gazetecilere "Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim." açıklamasında bulunmuştu.