Maliye Bakanı Smotrich, X sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, İsrail ile Hamas arasındaki dolaylı görüşmelerden şu ana kadar sonuç çıkmamasının kendisini haklı çıkardığını iddia etti.

İsrail, bıçaklı saldırı iddiasıyla Filistinli bir kadını şehit etti! İsrail, bıçaklı saldırı iddiasıyla Filistinli bir kadını şehit etti!

Hamas'ın dolaylı görüşmelerde İsrail'in esir tuttuğu 1000 Filistinlinin serbest bırakılmasını talep ettiğini söyleyen Smotrich, "savaş kabinesi ve güvenlik kurumlarında Hamas'la anlaşmayı destekleyenleri, yollarını kaybetmekle" suçladı.

Smotrich, "Netanyahu, heyete İsrail'de kalma ve İsrail ordusuna da derhal Refah'a girme; Hamas yok edilene kadar askeri baskıyı artırma emrini vermeli. Rehinelerin geri getirilmesi ancak bu şekilde mümkün olacak." ifadelerini kullandı.

Hamas, dün yaptığı açıklamada, İsrail ile ateşkes ve esir değişimi mutabakatına ilişkin teklifi Katar ve Mısır'daki arabuluculara ilettiklerini duyurmuştu.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada ise Hamas'ın son teklifindeki taleplerinin "akıl dışı" olduğu savunulmuştu.