İsrail güçlerinden El-Faria Mülteci Kampı'na baskın İsrail güçlerinden El-Faria Mülteci Kampı'na baskın

Knesset televizyonunda katıldığı bir programda konuşan İsrail İletişim Bakanı Karhi, İsrail'in, Gazze Şeridi'ndeki halkı "gönüllü" olarak bölgeden göçe zorlamaya teşvik için savaşı kullandığını söyledi.

"Kesinlikle göçe teşvik etmeliyiz." diyen İsrailli Bakan, konunun hükümet toplantılarında da gündeme geldiğini belirterek, şunları söyledi:

"Onları (Gazze Şeridi'ndeki Filistinlileri) almak isteyen ülkeler de yok. Önemli bir miktar para ödememize rağmen kimse onları almak istemiyor. Gönüllü göç konusu çok önemli. Hiçbir şekilde insan haklarına da zararı yok. Bu savaş devam etmeli."

İsrailli Bakanın sözleri üzerine araya giren sunucu, "(ABD Dışişleri Bakanı) Blinken'den duyduklarımızın aksine siz gönüllü göçün teşvik edilmesi gerektiğini mi söylüyorsunuz? Çözüm bu mu?" sorusunu yöneltince Karhi, "Gönüllü göçü teşvik etmeliyiz. Onlar (göç etmeyi) isteyene kadar onları zorlamalıyız." diye konuştu.

Karhi, "bunu nasıl yapacaksınız" sorusuna "savaşla" diye yanıt verince sunucu, "Yani onlara güç kullanarak, aç bırakarak, zor koşullarla baskı yapmaya devam edeceksiniz." diyerek araya girdi.

İsrailli Bakan ise "durumu kötüleştirerek değil Hamas'a baskı yaparak" bunu yapacaklarını iddia edince sunucu, Gazze'deki durumun zaten şu anda kötü olduğunu hatırlattı.

Karhi bunun üzerine, "Evet durum kötü ve biz rehineleri geri getirene ve Hamas'ı yenilgiye uğratana kadar bu böyle olmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.