Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın bulunduğu Downing Sokağı'nda toplanan çok sayıda gösterici, ellerinde "Özgür Filistin", "Soykırıma son verin" ve "Katil Netanyahu" yazılı pankartlar taşıyarak, İsrail'i protesto etti.

Göstericiler, İngiliz hükümetine seslenerek, Refah’ta insani felaketin önüne geçilmesi için hükümetin elinden geleni yapması çağrısında bulundu.

Protestocular ayrıca, İngiltere'den Gazze'de soykırım yaptığı gerekçesiyle İsrail'e silah satışını derhal durdurmasını talep etti.

"Yahudi olduğumuz için buradayız, Yahudi olmamıza rağmen değil"

Gösteriye katılan Yahudi kökenli İngiliz Amba, yaptığı açıklamada, "Ailem bu tür bir zulümden ve soykırımdan kaçtı. Yahudi olduğumuz için buradayız. Yahudi olmamıza rağmen değil." ifadelerini kullandı.

Güney Afrikalı siyasetçiden "İsrail'in Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'ndan men edilmesi" çağrısı Güney Afrikalı siyasetçiden "İsrail'in Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'ndan men edilmesi" çağrısı

Elinde "Yahudiler soykırıma karşı; Özgür Filistin" yazılı pankart taşıyan Amba, soykırıma uğrayan atalarının da burada bulunmasını isteyeceklerini dile getirerek, "Yahudi budur. Atalarım da bunu isterdi. Orada (Gazze'de) olanları değil." dedi.

Amba, İngiltere'de düzenlenen Filistin'e destek gösterileri nedeniyle bu ülkede yaşayan Yahudilerin kendilerini güvende hissetmediği iddialarına ilişkin de şunları söyledi:

"Londra'da ve şu anda tüm dünyada beni güvensiz kılan şey, kimliğimin silah olarak kullanılmasıdır. Böyle yerlerde olmak değil. Bu tip kalabalıklarda kendimi en çok elimdeki bu (Yahudi olduğunu gösteren) pankartla güvende hissediyorum."

UCL öğrencileri de İsrail'in Refah’a saldırısına tepki gösterdi

İngiltere'nin önemli okulları arasında yer alan başkent Londra'daki UCL'in ana kampüsünde çadırlar kurarak Filistin'e destek gösterilerine katılan üniversite öğrencileri de İsrail'in Refah'a yönelik kara saldırısını protesto etti.

Öğrencilerin protestosuna katılmak isteyen Filistin yanlısı diğer göstericiler kampüse girişlerine izin verilmemesi nedeniyle öğrencilere kampüsün dışından destek verdi.

Göstericiler, ellerinde Filistin bayrakları ve kefiyelerle "İsrail Refah'tan elini çek" sloganları attı.