İsrail ordusu, Gazze'ye saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da da gözaltı, baskın ve saldırılarını artırdı. Batı Şeria'da sık sık İsrail güçlerinin baskınlarına hedef olan yerlerden biri de Tulkerim kenti.

Son olarak 17 Ocak'ta Tulkerim kentine baskın düzenleyen İsrail güçleri, yaklaşık iki gün süren baskında 8 kişiyi öldürdü, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı, evleri ve dükkanları yıktı, altyapıya da ciddi zarar verdi.

İsrail güçleri 45 saat sonra Tulkerim'den çekildi.

Gazze'yi yerle bir eden zihniyet Batı Şeria'da da kampları yıkıyor

AA muhabirine konuşan Filistinli aktivist Süleyman ez-Zuheyri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Tulkerim kentinde bulunan Tulkerim ve Nur Şems mülteci kamplarında yaşananları İsrail’in Gazze'de sürdürdüğü savaşa benzetti.

Zuheyri, İsrail ordusunun çekilmesinin ardından gün yüzüne çıkan Nur Şems Mülteci Kampı'ndaki yıkıma işaret ederek, "İsrail ordusuna ait buldozerler, El-Menşiyye Mahallesi'nde birkaç saat içinde 15 konut ile 3 dükkanı yerle bir etti." dedi.

İsrail'in gerçekleştirdiği yıkımın boyutuna dikkati çeken Zuheyri, "Tulkerim'de olup biten, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşına benziyor. Orayı yerle bir eden aynı yıkıcı zihniyet, Batı Şeria'daki kampları da yıkma kararı alıyor." diye konuştu.

Evlerdeki eşyalara zarar veriliyor, para ve altınlar çalınıyor

Zuheyri, İsrail güçlerinin uyarı yapmadan evleri yıktığını, çok sayıda ailenin bir anda her şeyini kaybettiğini ve evsiz kaldığını dile getirdi.

"İsrail ordusu, onlarca evin eşyasını yok etti, paralarını ve altın takılarını çaldı." diyen Zuheyri, İsrail'in nerede ve hangi gruptan olursa olsun Filistinli olan her şeyi hedef aldığını vurguladı.

Zuheyri, İsrail ordusunun, Tulkerim Mülteci Kampı'nda da evleri yıktığını ve altyapıya ciddi zarar verdiğini söyledi.

Han Yunus'taki toplu mezarlar görenleri dehşete düşürüyor Han Yunus'taki toplu mezarlar görenleri dehşete düşürüyor

"Burada olanlar Gazze'ye benziyor, her şeyi yıkıyorlar"

Nur Şems Mülteci Kampı'nda yaşayan Filistinli İbrahim Mahmud, İsrail ordusunun yıktığı iki katlı evinin enkazı üzerinde yaşadığı üzüntüyü dile getirirken gözyaşlarına hakim olamadı.

Mahmud, "Bu intikam almaktır, yıkımdır, ne söyleyebilirim. Burada olanlar Gazze'ye benziyor, her şeyi yıkıyorlar. Hamdolsun." dedi.

İsrail ordusu çekildi, yıkımın boyutu ortaya çıktı

İsrail askerlerinin çekilmesinin ardından Nur Şems Mülteci Kampı'ndan gelen görüntüler, İsrail'in kampta bıraktığı büyük yıkımı ve yerle bir ettiği altyapıyı gözler önüne serdi.

AA foto muhabiri, İsrail güçlerinin, Tulkerim'deki Sabit Devlet Hastanesi önüne kurduğu barikatı ve ambulansların hareket etmesini engellediği anları görüntüledi.

İsmini açıklamak istemeyen bir sağlık çalışanı, Tulkerim'deki durumun çok zor olduğunu, İsrail güçlerinin hareket özgürlüğünü kısıtlamak için her yere barikat kurduğunu söyledi.

İsrail güçlerinin, 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarında artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 369 Filistinli öldürüldü.

İsrail güçleri, aynı dönemde işgal altındaki Batı Şeria'da 6 bin 90 Filistinliyi gözaltına aldı.

Gazze Şeridi'nde devam eden İsrail saldırılarında ise en az 10 bin 800'ü çocuk, 7 bin 250’si kadın olmak üzere 24 bin 620 Filistinli öldürüldü, 61 bin 830 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.