İşgal altındaki Doğu Kudüs sakini ile İsrail vatandaşı on binlerce Filistinli, sabah saatlerinden itibaren cuma namazı kılmak için Mescid-i Aksa’ya akın etti.

Cuma namazı öncesi Mescid-i Aksa’nın kapılarında bulunan İsrail polisleri, Filistinlilere kimlik kontrolü yaptı; bazılarının girişine izin vermedi.

İsrail, Ermenistan'ın Tel Aviv Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı İsrail, Ermenistan'ın Tel Aviv Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı

Harem-i Şerif’in El-Esbat (Aslanlı) Kapısı'nda ise kimlik kontrolü yapan İsrail polisi ile Filistinliler arasında arbede yaşandı.

Burada Filistinlilere müdahale eden İsrail polisi, bir Filistinliyi darbettikten sonra gözaltına aldı.

Hutbede Gazze için dua edildi

Mescid-i Aksa’da cuma hutbesini okuyan Şeyh Muhammed Selim, İsrail’in Gazze Şeridi’ne açtığı savaşın daha büyük savaşların başlangıcı olduğuna dikkati çekerek, Filistinlilere sabır ve sebat vurgusu yaptı.

Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkına yönelik katliamların dünyanın gözü önünde gerçekleştiğine işaret eden Şeyh Selim, zulmün ebedi olmayacağını ve Filistin halkının mücadelesinin galip geleceğini belirtti.

Şeyh Selim, hutbesinin sonunda Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin halkı ve Mescid-i Aksa için dua etti.

Gazze’de hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Cuma namazı sonrası ayrıca Gazze Şeridi’nde hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan açıklamada, 40 bin Filistinlinin Harem-i Şerif'te cuma namazı kıldığı belirtildi.