İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, Savunma Bakanlığı, Gazze Şeridi’ne 4 ila 7 kilometre uzaklıkta evi bulunanların dönüşlerini teşvik etmek için, açıklanacak tarihten önce dönmeleri durumunda maddi destek almalarını destekliyor.

İsrail Savunma Bakanlığının, Gazze Şeridi çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan ve Askalan’da korunması olmayan yerleşimcilerin dönüşünün Ocak 2024 sonuna kadar uzatılması için çalıştığı da kaydedildi.

KAN’da çıkan haberde, hazırlanan plana göre İsrail hükümetinin, resmi tahliye süresi bitmeden önce Gazze çevresindeki yerleşim yerlerine dönen İsrailli yerleşimcilere, yetişkin için günlük 200 şekel (yaklaşık 54 dolar), çocuk için 100 şekel (yaklaşık 27 dolar) günlük destek vereceği belirtildi.

Haberde, 3 çocuklu bir ailenin Gazze sınırı yakınındaki evine dönmeye karar vermesi durumunda aylık 21 bin şekel (yaklaşık 5 bin 600 dolar) alabileceği ifade edildi.

Söz konusu desteğin, Şar Hanegev Konseyi’nde 4, Askalan sahilinde 2, Eşkol’de 18, Sdot Negev’de 5 yerleşim birimini kapsadığı aktarıldı.

İsrail basını, İsrail ordusunun Gazze Şeridi sınırına 4 kilometre veya daha uzakta evi bulunanların dönüşlerine izin verdiğini duyurmuştu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi sınırından tahliye edilen yerleşimcilerin dönüşüne ilişkin resmi bir tarih belirlemezken, hükümetin bu kişilerin dönene kadar konaklama masraflarını ödemekle yükümlü olduğu hatırlatıldı.

Tel Aviv Üniversitesine bağlı İsrail Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsüne göre, İsrail, 7 Ekim’den bu yana kuzey ve güney bölgelerinden 126 binden fazla kişiyi tahliye etti.

İsrail hükümeti, tahliye ettiği İsraillileri ülkenin orta kesimlerinde ve Mısır sınırındaki Eliat kentinde otel ve misafirhanelere yerleştirmişti.

THY'nin 84 seferi küresel iletişim kesintisi nedeniyle iptal edildi THY'nin 84 seferi küresel iletişim kesintisi nedeniyle iptal edildi

Kassam Tugayları’nın hedef alması nedeniyle hala zaman zaman Gazze Şeridi çevresindeki birçok beldede acil durum sirenleri çalıyor.

Editör: Orta Doğu Haber