Sultana, İsrail'in saldırıları altındaki Gazze'de yaşanan insani kriz, ateşkes çağrıları ve İngiltere'nin İsrail'e silah satışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail'in saldırıları nedeniyle 7 Ekim 2023'ten bu yana 34 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğü Gazze Şeridi'ndeki durumun "kesinlikle dehşet verici" olduğunu dile getiren Sultana, Gazze'de aylardır savaş suçlarına tanıklık edildiğinin altını çizdi.

"Mahalleler dümdüz edildi, okullar ve üniversiteler tamamen yok edildi." diyen Sultana, Gazze'de orantısız şekilde öldürülen on binlerce kişi arasında çok sayıda kadın ve çocuğun da olduğuna işaret etti.

Sultana, "Bu durum sona ermeli ve derhal ateşkes sağlanmalı. Esirlerin serbest bırakılması, insani yardımların Gazze'ye girmesine izin verilmesi ve daha da önemlisi, İngiltere'nin suç ortağı olduğu silah satışlarının da sona ermesi gerekiyor. Hükümetimize mesajımız budur." dedi.

"Her gün yaşanan ölümleri ve yıkımı görmek yürek parçalayıcı"

Milletvekili Sultana, Gazze'de ateşkes çağrılarına da değinerek, şu ifadeleri kullandı:

"İngiliz hükümetinin, ateşkes sağlanması için İsrail hükümetine ve tüm taraflara baskı yapmasını istiyorum. Bu gerçekten çok önemli. Müzakerelerin sürekli devam ettiğini biliyoruz. Hükümetimizin ateşkes ve yardımların Gazze'ye serbestçe girebilmesi için gerekli her türlü diplomatik aracı kullanması gerekiyor ki şu anda yardımların giremediğini biliyoruz. Gazze'de kıtlık çoktan başladı ve bu inanılmaz derecede endişe verici."

Kanada: UCM'nin Netanyahu ve Hamas'ı eşit görmesi "can sıkıcı" ancak uluslararası hukuka saygılıyız Kanada: UCM'nin Netanyahu ve Hamas'ı eşit görmesi "can sıkıcı" ancak uluslararası hukuka saygılıyız

Sultana, kuşatma altındaki Gazze'de her gün yaşanan ölümleri ve yıkımı görmenin yürek parçalayıcı olduğunu dile getirerek, bunun durmasını dilediğini söyledi.

İngiltere Parlamentosunda 2019'dan bu yana milletvekili olarak görev yapan Sultana, "İngiltere'de bir parlamenter olarak yaptığım şey, bunun durması için hükümetime baskı yapmak ve hepimizin yapması gereken şey de bu." ifadesini kullandı.