Yüzlerce Avrupalı parlamenterden İsrail’e çağrı

Avrupalı 370 parlamenter İsrail’e Filistinliler karşı uyguladığı ırkçı politikayı sonlandırma çağrısı yaptı
  • 09.12.2021, 13:17:52
  • Güncelleme: 1 ay önce
Yüzlerce Avrupalı parlamenterden İsrail’e çağrı

370 Avrupalı parlamenter, Avrupa Birliği Dış İşleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'e yazdıkları ortak mektupta İsrail işgal yönetiminin Filistinlilere yönelik olarak izlediği ırk ayrımcılığı temelli politikalarına son verilmesini istedi. 

Arab21 sitesinde yayınlanan mektupta, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in izlediği politikalardan kaynaklanan durumdan dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdiler. 

Parlamenterler aynı zamanda, Filistinlilere insani yardımların da herhangi bir engelle karşılaşmadan uluslararası yasaların belirlediği çerçeveye göre ulaştırılması gerektiğini belirttiler. 

Ortak mektuba imza atan parlamenterler, İsrail işgal yönetiminin Filistinliler aleyhine izlediği ayrımcı politikaların onların haklarının ellerinden alınmasına sebep olduğuna dikkat çektiler. 

Parlamenterler mektuplarında, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) hazırladığı raporlarda yer alan bilgileri de delil olarak gösterdi ve İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında yaptığı haksız uygulamalarda, görmezden gelinebilecek eşiği iyice aştığına vurgu yaptılar. 

 

Mektupta, işgal rejiminin Batı Şeria'nın her tarafında ve Kudüs'te, özellikle de Kudüs'ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerinde Filistinlileri zorla göçe tabi tuttuğu hatırlatıldı.