Yurt dışında yaşayan Hırvatlara 26 bin avro teşvik

Hırvatistan hükümeti, AB’ye üye olmasıyla birlikte artan beyin göçünü tersine çevirebilmek için ülkeye geri dönen vatandaşlara 26 bin avroya kadar finansal teşvik vermeyi kararlaştırdı.
  • 15.01.2022, 10:30:46
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Yurt dışında yaşayan Hırvatlara 26 bin avro teşvik

Hırvatistan hükümeti, yurt dışında yaşayan yüksek eğitimli ve kalifiye Hırvatistan vatandaşlarının ülkelerine geri dönmeleri halinde 200 bin kuna (yaklaşık 26 bin avro) iş kurma desteği verileceğini duyurdu.

Balkan News'te yer alan habere göre, Avrupa Birliği’ne üye oluşundan bu yana yaklaşık 300 bin kişinin AB üyesi ülkelere göç ettiği Hırvatistan’da hükümet, demografik krizi aşabilmek için ciddi değişikliklere başvurdu.  

BİRAM HRVATSKU, HIRVATİSTAN’I SEÇİYORUM

Biram Hrvatsku (Hırvatistan’ı Seçiyorum) başlıklı program çerçevesinde Hırvatistan hükümeti, eğitimli ve kalifiye nüfusu ülkeye geri döndürmek için finansal teşvik uygulaması başlattı.

Program çerçevesinde Avrupa Birliği ve İsviçre’de yaşayan Hırvatistan vatandaşları, Hırvatistan İş Bulma Kurumu (HZZ) tarafından onaylanacak bir proje sunmaları halinde yaklaşık 26 bin avroya kadar hibe alacaklar.

Program, Hırvatistan dahilinde kentsel alanlardan taşraya dönüşü teşvik için özel hibeler de içeriyor.