Yunanistan mültecileri zorla çalıştırıyor

Yunanistan, sınırdan geçmek isteyen göçmenleri engellemek için yeni bir yönteme başvurdu. Güvenlik güçlerinin, bazı mültecilere geri itmelerde yardımcı olmaları karşılığında oturum izni verdiği iddia edildi.
  • 29.06.2022, 11:45:25
  • Güncelleme: 1 ay önce
Yunanistan mültecileri zorla çalıştırıyor

Avrupa Birliği, Yunanistan'ın mültecileri zorla çalıştırarak diğer mültecileri geri itmelerinde yardımcı olmaları karşılığında kısa süreli oturum izni vermesiyle ilgili son haberleri ciddiye aldığını, Yunanistan'dan araştırma talep ettiğini bildirdi.

AB Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper, günlük basın toplantısında "Yunan polisinin mültecileri Türkiye'ye geri iterken başka mültecileri kendisine yardımcı olması için 'köle' gibi kullandığına" ilişkin haberlerle ilgili soruya cevap verdi.

Sözcü Hipper, "Haberleri gördük. Pozisyonumuz değişmedi. Komisyon bu tür eylemleri çok ciddiye alıyor. Milli yetkililerden bu tür iddiaları araştırmasını istedik." yanıtını verdi.

Hipper, "Güvenilir ve bağımsız bir kontrol mekanizması kurması gereken Yunan makamlarla yakın iş birliği içindeyiz. Bu, bu tür iddialara daha yapısal biçimde cevap verebilmemizi sağlar." diye konuştu.

AB'nin Yunanistan'a karşı ihlal süreci başlatıp başlatmayacağının sorulması üzerine Hipper, "Şu aşamada ihlal sürecinden söz etmiyoruz." dedi.

  • Kaynak: AA