YPG, ayaklanan halka ateş açtı: 1 ölü, 3 yaralı

Suriye’nin Halep iline bağlı Münbiç ilçesinde YPG'li teröristlerin, protesto düzenleyen halka ateş açması sonucu 1 sivil öldü, 3 sivil yaralandı.

  • 01.06.2021, 11:22:27
  • Güncelleme: 11 ay önce
YPG, ayaklanan halka ateş açtı: 1 ölü, 3 yaralı

Terör örgütü YPG/PKK’nın 2016 yılından bu yana işgalindeki Fırat Nehri’nin batı yakasında bulunan Münbiç’te halk, çocuklarının zorla silah altına alınmasını istemiyor.

Bu sebeple yüzde 99’u Arap olan Münbiç’teki ilçe merkezi ve çevre mahallelerdeki yüzlerce sivil, kız ve erkek çocuklarını silah altına almak amacıyla alıkoyan örgütü protesto etmek için bir araya geldi.

YPG/PKK'lı teröristlerin, protesto düzenleyen halka açtığı ateş sonucu 1 sivil öldü, 3 sivil yaralandı. Yaralıların bazılarının hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.

Olayın ardından ilçe merkezindeki öfkeli kalabalık, Halep yolu üzerindeki YPG/PKK'nın kontrol noktasını ele geçirerek ateşe verdi.

Halk, gün içinde de kepenk kapatarak örgüte tepki göstermişti.

Terör örgütü YPG/PKK, 1990-2003 yıllarında doğan kız ve erkeklere bir yıl civarında sürelerle, sözde zorunlu askerlik uygulaması dayatıyor. Terör örgütü, işgalindeki Münbiç, Aynularab (Kobani), Kamışlı, Malikiyye, Dirbasiye, Haseke, Rakka ve Deyrizor bölgelerinde Arap çocukları ve gençleri bu şekilde zorla kadrolarına katıyor.