Yemen'de hükümet, Husilere baskı yapılmasını istedi

Birleşmiş Milletler Yemen Daimi Temsilcisi Abdullah es-Sadi tarafından yapılan çağrıda, hükümetin ateşkes şartlarına bağlı kaldığını, Husilere de bu konuda uluslararası baskı yapılması istendi.
  • 28.04.2022, 04:14:08
  • Güncelleme: 9 ay önce
Yemen'de hükümet, Husilere baskı yapılmasını istedi

Yemen resmi haber ajansı SABA'ya göre, BM'deki Çin, ABD ve Fransa temsilcileriyle bir araya gelen Sadi, konuşmasında, hükümetinin, petrol tankerlerinin Hudeyde Limanı'na girişi ve Sana Havalimanı'nda seferlerin yeniden başlamasına izin vermesiyle BM tarafından ilan edilen ateşkese bağlı kaldığını söyledi.

Sadi, hükümetinin gösterdiği bu gayretlere, Husiler tarafından Marib ile diğer kentlerde balistik füze ve insansız hava araçlarıyla yapılan saldırılarla karşılık verildiğine dikkati çekti.

Ateşkesin temelini oluşturan "saldırıların durmasının" önemine işaret eden Sadi, uluslararası toplumdan, ateşkese bağlı kalması için Husilere baskı yapmasını istedi.

YEMEN'DE İKİ AYLIK ATEŞKES

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, Yemen hükümeti ile Husilerin, hava, kara ve deniz operasyonlarını durdurmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Grundberg, 2 Nisan'da yaptığı açıklamada ise "Yemenli taraflar arasında bugün yerel saatle 19.00'da iki ay süreyle ateşkes başladı. Bu geceden itibaren hava, kara ve deniz operasyonları durdurulacak." ifadelerini kullanmıştı.