Yemen'de BAE destekli konvoya bombalı saldırı düzenlendi

Yemen'in güneyindeki Ebyen kentinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği Güney Geçiş Konseyi'ne bağlı olan Hizam el-Emni güçleri komutanının konvoyunu hedef alan saldırıda 5 kişi öldü.
  • 15.03.2022, 14:33:30
  • Güncelleme: 4 ay önce
Yemen'de BAE destekli konvoya bombalı saldırı düzenlendi

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hizam el-Emni güçleri komutanlarından Abdullatif es Seyyid'in konvoyuna, Zencebar yolunda bomba yüklü bir araçla saldırı gerçekleştirildi.

Saldırının ardından olay yerinin yakınında gizlenen, kimliği henüz tespit edilememiş silahlı kişilerce konvoya ateş açıldığı, Seyyid'in korumalarının da karşılık verdiği bildirildi.

Patlama ve karşılıklı ateş sonucu Seyyid'in korumalarından 3, saldırganlardan da 2 kişinin hayatını kaybettiği, Hizam el-Emni güçlerinden ise 5 kişinin yaralandığı belirtildi.

Olayda hafif yaralandığı için hastaneye kaldırılan Seyyid'in sağlık durumunun iyi olduğu ve taburcu edildiği açıklandı.

Gerçekleştirilen saldırının sorumluluğunu şu ana kadar üstlenen olmadı.

Yemen'de Husiler Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı kentlerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de Mart 2015'ten beri Husiler'e karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede 2017'de kurulan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK), geçici başkent Aden dahil olmak üzere güneydeki hayati bölgeler ile stratejik öneme sahip Sokotra'yı kontrolü altında tutuyor.