Viyana müzakereleri askıya mı alındı?

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "dış etkenler" nedeniyle Viyana'da İran nükleer anlaşmasının yeniden uygulanması için yürütülen müzakerelere ara verilmesine ihtiyaç olduğunu belirtti.
  • 11.03.2022, 14:43:05
  • Güncelleme: 8 ay önce
Viyana müzakereleri askıya mı alındı?

Borrell, 11 aydır devam eden İran nükleer anlaşması müzakerelerinde sona gelinmişken Rusya'nın ABD'den güvenlik garantileri talep ettiğine yönelik haberlerin ardından, sosyal medyada konuyla ilgili açıklamada bulundu.

“ARA VERİLMESİ GEREKLİ”

"Viyana görüşmelerine dış etkenler nedeniyle bir ara verilmesi gerekli." diyen Borrell, nihai metnin hazır olduğunu ve masada durduğunu belirtti.

Josep Borrell, mevcut durumu aşmak ve anlaşmayı sonuçlandırmak amacıyla Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) adlı anlaşmanın koordinatörü oldukları için Avrupa Birliği (AB) olarak KOEP katılımcıları ve ABD ile temasta olmayı sürdüreceklerini bildirdi.

“RUSYA’NIN TALEBİ ANLAŞMAYA GİDEN YOLU TIKADI”

İran nükleer anlaşması, AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora'nın başkanlığında taraf ülkelerin temsilcilerinin katılımıyla Nisan 2021'den bu yana devam ediyor.

Rusya'nın talebinin müzakerelerde pürüze yol açtığı belirtilmişti. Rusya'nın detaylarını henüz açıklamadığı garanti talebi, İran tarafında hoşnutsuzluğa neden olmuş, müzakerelerin uzun sürmesine yol açan "garanti konusunun" bir kez daha anlaşmaya giden yolu tıkadığı bildirilmişti.

2018'de anlaşmadan tek taraflı çekilen ABD'nin anlaşmaya dönüşü, bu ülkenin İran'a uyguladığı yaptırımların kaldırılması ve son olarak İran'ın nükleer faaliyetlerini 2015'te imzalanan anlaşmanın sınırlarına çekmesi için sürdürülen görüşmelerin önündeki engellerin nasıl kaldırılacağı bilinmiyor.