Ürdün hava sahasını ABD uçaklarıyla kontrol edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, filosunu güçlendirmek isteyen Ürdün Hava Kuvvetleri’ne 4,21 milyar dolar değerinde 14 adet F16 savaş uçağı ve ilgili ekipmanların satışını onayladı.
  • 04.02.2022, 14:00:41
  • Güncelleme: 4 ay önce
Ürdün hava sahasını ABD uçaklarıyla kontrol edecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Ürdün'e 4,21 milyar dolarlık F-16 satışına onay verdi. İlgili kararnamenin Kongre’nin onayına sunulduğu kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Ürdün'e tahmini değeri 4,21 milyar dolar olan F-16 C/D Blok 70 uçağı ve ilgili ekipmanlarının satışının onaylanmasına karar verdi" ifadesi kullanıldı.

Satış onayına ilişkin Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde 12 adet F-16C Blok 70 ve 4 adet F-16D Blok 70 uçağı ile 5 yedek motor ve diğer destek ekipmanının yer aldığı kaydedildi.

BÖLGEDEKİ GÜÇ DENGESİ DEĞİŞMEYECEK

Açıklamada, satışın Ürdün'ün güvenliğine önemli katkı sağlayacağı ancak bölgedeki güç dengesini değiştirmeyeceği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları sadece ABD yönetimi açısından satışın bir mahzuru olmadığı anlamına geliyor.

ABD Kongresinin 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, yönetim satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu yanıt aldığı takdirde de tedarik işlemi gerçekleşiyor.