Ukrayna’dan Rusya’ya 48 saat mühlet

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimtro Kuleba, Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki askeri faaliyetlerine dair açıklama yapması için 48 saat mühlet verdiklerini, aksi takdirde, Viyana Belgesi'ne taraf ülkeler nezdinde olağanüstü toplantı talep edeceklerini belirtti.
  • 11.02.2022, 19:28:26
  • Güncelleme: 4 ay önce
Ukrayna’dan Rusya’ya 48 saat mühlet

Kuleba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi doğrultusunda, Rusya’dan açıklama beklediklerini bildirdi.

Viyana Belgesi’ne göre, Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki faaliyetlerine dair detaylı açıklama yapması gerektiğini belirten Kuleba, "Rusya'dan, Ukrayna sınırlarına yakın bölgelerde ve geçici olarak işgal edilen Kırım'daki askeri faaliyetleri hakkında ayrıntılı açıklamalar yapmasını istedik. Rusya’nın yanıt vermek için 48 saati var." ifadelerini kullandı.

Dimtro Kuleba, Rusya’nın belirlenen süre dahilinde cevap vermemesi halinde Viyana Belgesi'nin diğer katılımcı devletlerine başvurarak olağanüstü bir toplantı düzenlenmesini talep edeceklerini açıkladı.