Ukrayna, Rusya ile müzakereye neden yanaşmıyor?

İngiliz siyasi analisti Galeotti, Zelenski'nin G20 zirvesindeki barış planı önerisini “gerçek dışı ve yetersiz” olarak nitelendirirken Ukrayna'nın savaş alanında daha fazla zafer elde etme kabiliyetinden emin olduğu için Rusya ile müzakereye yanaşmadığını söyledi.
  • 21.11.2022, 16:19:43
  • Güncelleme: 2 ay önce
Ukrayna, Rusya ile müzakereye neden yanaşmıyor?

İngiliz siyasi analisti Mark Galeotti, The Times gazetesindeki yazısında Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmaları ve müzakere adımlarını değerlendirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin G20 zirvesinde sunduğu 10 maddelik bir barış planı önerisini ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un anlattığını “gerçek dışı ve yetersiz” bulduğunu söyleyen Galeotti,  “Ukrayna savaş alanında daha fazla zafer elde etme kabiliyetinden emin olduğu için Rusya ile müzakereye yanaşmıyor.” dedi.

Galeotti, Zelenski'nin Putin'in kısmi seferberlik sırasında seferber ettiği yedek kuvvetleri ilkbaharda savaş alanının kontrolünü yeniden kazanmak için kullanma girişimlerini engellediğini dile getirerek, “Barış müzakereleri kaçınılmaz ancak Ukrayna, Rusya zor ve umutsuz bir durumdayken başlatmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber