Türkiye'yi devre dışı bırakan Doğu Akdeniz projesi çöktü

İsrail işgal komiserliğinin gasp ettiği Filistinlilerin gazını, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşıma hayallerinin çöktüğü öne sürüldü.
  • 09.01.2022, 17:30:00
  • Güncelleme: 4 ay önce
Türkiye'yi devre dışı bırakan Doğu Akdeniz projesi çöktü

Yunan medyası, Atina'nın İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile yaptığı East Med boru hattı anlaşmasını Washington'ın desteklemediğini yazdı.

Yunan haber sitelerinde yer alan iddiaya göre, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Atina’ya gayri resmi bir yazı göndererek EastMed projesini desteklemediğini iletti.

Buna göre, ABD yönetimi, EastMed'i Doğu Akdeniz'de bir gerilim kaynağı olarak gördüğünü açıkladı.

DefenceNet haber sitesi, Washington'ın Türkiye'yi kızdırmamak için söz konusu boru hattını istemediğini yazdı.

MALİ AÇIDAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Haberde, EastMed projesinin başından beri mali açıdan sürdürülebilirlik sorunları olduğu ve başarısız görüldüğü hatırlatıldı. Atina’nın, İsrail ile ittifak yoluyla Türkiye’yi dışlayan projesinin çöktüğü vurgulandı.

Haberi, "ABD sırttan bıçakladı" manşetiyle sayfasına taşıyan Pentapostagma haber sitesi ise "Türk politikası zafer kazandı, şimdi sonuçlarını bekliyoruz" yorumunu yaptı.

FİLİSTİNLİLERİN GAZI AVRUPA'YA TAŞINACAKTI

Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, East Med projesi için imzaları 2020'nin ilk günlerinde Atina'da atmıştı.

Projeyle Türkiye'yi dışarıda bırakarak Doğu Akdeniz'de bir boru hattı kurulması ve İsrail gazının Avrupa'ya ulaşması amaçlanıyor.