Suudi Arabistan "yerli ve milli" İHA üretecek

Suudi Arabistan Suudi Askeri Sanayi Şirketi CEO'su Velid Ebu Halid, yerli insansız hava aracı üretmek için çalışma yaptıklarını açıkladı.
  • 07.03.2022, 04:10:11
  • Güncelleme: 8 ay önce
Suudi Arabistan "yerli ve milli" İHA üretecek

Suudi Askeri Sanayi Şirketi CEO'su Velid Ebu Halid, resmi haber kanalına önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin silahlı kuvvetlerinde kullanılmak üzere, insansız hava araçlarının (İHA) yerli üretimi için çalışmaya başladıklarını belirten Halid, Suudi Endüstrileri Genel Otoritesi'nin de aralarında bulunduğu yerli şirketlerin katılımıyla çalışma yaptıklarını belirtti.

Üretilecek İHA'nın tasarımının yüzde yüz Suudi Arabistan vatandaşları tarafından yapılacağını belirten Halid, ilk olarak silahlı kuvvetler tarafından kullanılacağını söyledi.

Velid Ebu Halid'in yaptığı açıklamaların, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da dün başlayan ve 9 Mart tarihine kadar devam edecek olan Dünya Savunma Fuarı'nda (WDS) yapılması dikkat çekti.

WDS resmi internet sitesinde, fuara teşvik eden sebepler arasında, "ülkenin gelecek 10 yıl içinde yerlilik oranını yüzde 50'nin üzerine çıkarma, savunma sanayindeki harcamalarını yeniden dengeleme, küçük ve orta ölçekli kuruluşların oynadığı rolü geliştirme planı" ifadesi de yer alıyor.