Suudi Arabistan: Husiler, savaş uçağımızı düşürdü

BAE-Suudi Arabistan koalisyonu sözcüsü Albay Türki El-Maliki, Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri'ne ait “Tornedo” tipi savaş uçağının Yemen'in doğusundaki El-Cevf vilayetinde Husiler tarafından düşürüldüğünü onayladı.

  • 16.02.2020, 17:11:48
  • Güncelleme: 5 ay önce
Suudi Arabistan: Husiler, savaş uçağımızı düşürdü

Albay Türki El-Maliki, Savaş uçağının Yemen Milli Ordusu'na bağlı güçlere hava desteği sağladığı esnada düşürüldüğünü açıkladı.

Koalisyon, El-Cevf eyaletinde düşürülen “Tornedo” tipi savaş uçağının mürettebatının can güvenliği için 3. Cenevre sözleşmesine istinaden Husileri sorumlu tutacaklarını söyledi.

Bundan bir süre önce Husiler, Suudi Arabistan sınırına yakın El-Cevf vilayetinde koalisyon uçaklarının gelişigüzel bombardımanı sonucu düzinelerce ölü ve yaralının bulunduğunu aktarmıştı. 

 Yerel kaynakların askeri yetkililere dayandırdığı haberlerde ise; “Savunma güçlerinin “Tornedo” tipi savaş uçağını, yerden fırlatılan bir füzeyle düşürüldüğü” iddia edilmişti. 

Yemen'de Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.