Suriye'deki milisler arasında ihanet suçlaması

Lübnan Hizbullahı’nın Suriyeli 17 ajanı tutuklamasının ardından şimdi de Esed rejimi istihbaratı İran Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullahı'na bağlı 34 milisi tutukladı.
  • 22.09.2022, 09:48:57
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Suriye'deki milisler arasında ihanet suçlaması

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, son birkaç gün içinde Beşar Esed rejiminin istihbarat servisi, Deyrizor bölgesinde çeşitli yerlerde İran Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullahı'na bağlı 34 milis ajanını ihanet suçlaması ile tutukladı.

Bu rapora göre, Devrim Muhafızları subayları, Lübnan Hizbullah'ından ajanlar ve Suriye istihbarat teşkilatından görevlilerle birlikte tutukluların sorgulamasına başlandı.

Tutuklananlar, yabancı güçlerle işbirliği yapmak, Devrim Muhafızları ve Hizbullah ajanlarının hareketlerini izlemek, ayrıca Deyrizor'daki askeri alanların coğrafi koordinatlarını yabancı güçlere vermekle suçlanıyor.

İsrail son dönemlerde bu bölgelerdeki saldırılarını arttırmış ve İranlı milislerde kayba neden olmuştu.

Tahran'ın desteklediği Afgan ve Iraklı Şiilerden oluşan militanlar, Lübnan Hizbullahı'nın komutasındaki Suriye'de önemli bir savaş rolü oynuyor ve Irak sınırına yakın bölgelerde ve esas olarak Esed rejiminin kontrolü altındaki bölgelerde konuşlanıyor.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber