Rumlara silahlanma tepkisi

KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kıbrıs Rum kesiminin Fransa’dan helikopter alma kararı eleştirilerek, adada gerçekleşen silahlanmaya tepki gösterdi.
  • 23.06.2022, 11:30:49
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Rumlara silahlanma tepkisi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) silahlanma faaliyetlerine tepki gösterdi.

Dışişlerinden yapılan yazılı açıklamada, GKRY'nin, Rum Milli Muhafız Ordusu'na (RMMO) Fransa'dan savaş helikopterleri alınması için bir ön ödeme yapmayı karara bağladığı kaydedildi.

Açıklamada, "Bu karar, Rum tarafının Adamız ve Doğu Akdeniz’deki istikrar ve huzur ortamını tehdit eden silahlanma programına hız kesmeden devam ettiğini bir kez daha teyit etmektedir." ifadeleri yer aldı.

Kıbrıs Türk halkına karşı bir tehdit unsuru haline gelen silahlanma faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Rum tarafının sözde güven yaratıcı önlem önerilerinin, dünya kamuoyunu yanıltmaktan başka bir amaca hizmet etmediği vurgulanan açıklamada, uluslararası topluma, Rum tarafının bu oyununu görmesi çağrısında bulunuldu.

  • Kaynak: AA