Putin’in protestolara karşı ‘şiddetli misilleme sistemi’

Uluslararası Af Örgütü, Putin iktidarı, kamu protestolarını bastırmak için ‘karmaşık bir kısıtlama ve şiddetli misilleme sistemi" geliştirdi.
  • 24.11.2022, 12:17:48
  • Güncelleme: 2 hafta önce
Putin’in protestolara karşı ‘şiddetli misilleme sistemi’

Uluslararası Af Örgütü’nün son raporunda, Başkan Vladimir Putin'in2012'de iktidara gelmesinden bu yana işlerin daha da kötüleştiğine ve tek hedefin medya olmadığına vatandaşların ve kuruluşların da baskı altında olduğuna yer verildi.

Rapora göre, Rus makamları "kamu protestolarını bastırmak için karmaşık bir kısıtlama ve şiddetli misilleme sistemi" geliştirdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Doğu Avrupa ve Orta Asya araştırmacısı Natalia Prilutskaya, muhalefet figürü Alexei Navalny'nin 2020'de zehirlenip hapse atılmasından bu yana durumun kötüleşmeye devam ettiğini söyleyerek “Navalny’nin potansiyel olarak hükümetin politikalarına ve uygulamalarına ve yasalara meydan okuyacak bir protestoya öncülük edebileceğinden Kremlin tarafından tehlikeli bir birey olarak görülüyordu" dedi.

Prilutskaya, geçtiğimiz yıllarda, yetkililer Rusya'da ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir yasama sistemi oluşturduklarını kaydederek "Uluslararası toplumun sessizliği baskıyı pekiştirir." ifadelerini kullandı.