Polonya verilen para cezalarına itiraz edecek

Polonya'nın Avrupa Birliği İşleri Bakanı Szymon Szynkowski vel Sek, ülkesine verilen para cezalarına itiraz edileceğini açıkladı.
  • 02.11.2022, 20:20:19
  • Güncelleme: 3 ay önce
Polonya verilen para cezalarına itiraz edecek

Polonya, hukukun üstünlüğünün ihlal edildiği iddiasıyla ülkeye verilen cezaların askıya alınması için Avrupa Komisyonuna resmi talepte bulunacak.

Polonya'nın Avrupa Birliği İşleri Bakanı Szymon Szynkowski vel Sek, yaptığı açıklamada, Varşova'nın yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyledi.

Polonyalı Bakan, Avrupa Komisyonuna yapılacak başvurunun, yargıçların görevlerine iade için başvurabilecekleri bir prosedürün yasayla getirilmesi de dahil olmak üzere, bireysel sorunların nasıl çözüldüğü hakkında bilgi içereceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu, Polonya'ya Avrupa Birliği Adalet Divanının disiplin dairesi hakkındaki kararına uymadığı için yedi farklı ceza vermişti.

Avrupa Adalet Divanı, 2021 yazında, Polonya'yı Yüksek Mahkeme Disiplin Dairesinin yetkilerine ilişkin hükümlerin uygulanmasını derhal askıya almaya mecbur etmişti.

Geçen yıl ekim sonunda bu kararın uygulanmamasıyla bağlantılı olarak Divan, Polonya'yı Avrupa Komisyonuna günlük 1 milyon avro para cezası ödemekle yükümlü kıldı.

Cezanın uygulanmasından bu yana Varşova 267 milyon avro ödeme yaptı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, temmuzda yaptığı açıklamada, Polonya'nın "Divanın kararına tam olarak uyması gerektiğini ancak bunun henüz gerçekleşmediğini" söylemişti.

  • Kaynak: AA