Paşinyan’dan itiraf: 30 yıldır kendimizi kandırıyoruz

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Soçi görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada, "Karabağ Azerbaycan'ındır, 30 yıldır kendimizi kandırıyoruz." dedi
  • 26.11.2021, 11:48:41
  • Güncelleme: 5 ay önce
Paşinyan’dan itiraf: 30 yıldır kendimizi kandırıyoruz

Soçi'deki üçlü görüşmenin arifesinde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğunu kabul etti.

Hraparak gazetesinin haberine göre, Başbakan'ın ülkedeki Zenngazur cemaatlerinin liderleriyle bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmede Paşinyan, İkinci Karabağ Savaşı sonrası bölgedeki durumu anlattı.

"Otuz yıldır kendimizi kandırdık ve şimdi elimizde hiçbir şey kalmadı" dedi.

Ermenistan'ın Zengezur'dan Nahçıvan'a giden yolu kapatamayacağını söyledi. "Çünkü Azerbaycan bunu askeri yollarla elde etmeye çalışacak. Çatışma için kaynaklarımız yok."

SOÇİ GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bugün Soçi'de bir araya gelecek.

Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada, Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında üçlü görüşme gerçekleştirileceği belirtilmişti.

Görüşmede, Karabağ anlaşmalarının uygulanmasının istişare edilmesi, bölgede istikrarın güçlendirilmesi ve barışçıl bir yaşamın tesis edilmesi için atılacak adımların ana hatlarının belirlenmesi planlanacak.

Bununla birlikte Putin’in Aliyev ve Paşinyan’la ayrı ayrı görüşmesi de planlanıyor.