Pakistan'da güvenlik önlemleri üst seviyede

Pakistan'da İmran Han yanlılarının düzenlediği gösterilerde gözaltı sayısı artarken eski başbakan İmran Han'ın duruşması öncesi gerginliğin artmasından endişe ediliyor.
  • 18.03.2023, 12:13:08
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Pakistan'da güvenlik önlemleri üst seviyede

Pakistan'da eski Başbakan İmran Han'ın sanık olarak katılacağı duruşma öncesi başkent İslamabad’da güvenlik önlemleri artırıldı.

Ulusal basındaki haberlere göre, başkentin G-11 bölgesinde bulunan yargı kompleksi konteynerlerle çevrildi.

Bölgenin giriş ve çıkışlarında konteynerlerle önlem alındı, Han’ın mahkemeye ulaşmak için kullanacağı güzergah da konteynerlerle kapatıldı.

İnternet hizmetleri kısıtlanırken şehrin çeşitli bölgelerinde halkın toplanması ve Han taraftarlarının mahkeme alanına girmesi yasaklandı.

- 20 PTI destekçisi gözaltına alındı

İmran Han'ın Lahor'dan ayrılmasının ardından polis, eski başbakanın ikamet ettiği Zaman Park bölgesinde operasyon başlattı.

Bölgede Han taraftarlarının kurduğu kamp ve çadırları kaldıran polis, 20 Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) destekçisini gözaltına aldı.

Han'ın konutuna giren polis, arama başlattı.

Dün, Lahor Yüksek Mahkemesi, Zaman Park bölgesinde 14-15 Mart'ta yaşanan şiddet olaylarının polis tarafından araştırılmasına hükmetti.

- Han, tutuklanacağını iddia etti

PTI lideri Han, Twitter'dan yaptığı açıklamada, davalarıyla ilgili kefalete rağmen koalisyon hükümetinin kendisini tutuklama niyetinde olduğunu öne sürdü.

Han, Lahor’da tüm olan bitenin duruşmaya çıkmasını sağlamak için değil hapsedilmesi amacıyla olduğunu savunarak, bu sayede seçim kampanyasının engelleneceğini iddia etti.

PTI lideri Han, hükümetin "art niyetine" rağmen başkent İslamabad’daki mahkemeye gittiğini kaydetti.

- Han, bu sabah Lahor'dan ayrıldı

Han, bu sabah Lahor’daki konutundan duruşmaya katılmak için İslamabad’a doğru yola çıktı.

Yargılandığı davaların duruşmalarına katılmayan Han hakkında 13 Mart'ta iki tutuklama kararı verilmişti.

Polisin, Han'ı gözaltına almak için 14 Mart'ta başlattığı operasyon sırasında PTI taraftarları ile emniyet mensupları arasında çatışmalar yaşanmıştı. Polis ve paramiliter birlikler, İmran Han'ı gözaltına alamamıştı. Olaylarda 60'tan fazla polis yaralanmış, 15 gösterici gözaltına alınmıştı.

İslamabad Yüksek Mahkemesi, duruşmaya katılacağını beyan eden Han hakkındaki tutuklama kararını dün askıya almıştı.

Eski Başbakan Han hakkında 94 dava bulunuyor.

- İmran Han hükümeti Nisan 2022'de düşmüştü

Pakistan Parlamentosunda 10 Nisan 2022'de yapılan güven oylamasında 174 "hayır" oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan'da Meclis'te düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.