Pakistan Doğumlu Afgan ve Bangladeşli Mültecilere Vatandaşlık

Pakistan Başbakanı İmran Khan, Afgan ve Bangladeşli mültecilerin Pakistan'da doğan çocuklarına vatandaşlık verileceğini söyledi.

  • 17.09.2018, 07:30:00
  • Güncelleme: 5 ay önce
Pakistan Doğumlu Afgan ve Bangladeşli Mültecilere Vatandaşlık

Pakistan Başbakanı İmran Khan, açıklamasını, başbakan seçildiği ağustos ayından sonra ilk kez gittiği ülkenin en büyük kenti Karaçi'de yaptı.

Mültecilerin çocuklarını okula yazdırmak ya da sağlık hizmeti almak gibi konularda problemler yaşadığını söyleyen Han, mültecilerin Pakistan'da doğan çocuklarına vatandaşlık hakkı tanınması için Ulusal Veritabanı Genel Müdürlüğüne (NADRA) emir verdiğini ifade etti.

Bu aybaşında evinin önünde Afgan mültecilerin eylem yaptığını hatırlatan Han, geçmiş hükümetlerin bu konudaki başvuruları reddettiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin açıkladığı verilere göre Pakistan'da 1,3 milyon Afgan mülteci yaşıyor. Pakistanlı yetkililer ise bu sayının 1,7 milyon olduğunu söylüyor. Kaçak ve mülteci konumundaki Bangladeşliler ile bu rakam 2,5 milyona ulaşıyor.

Diğer taraftan Pakistan, Arakanlı Müslümanların da sığınağı durumunda.

Pakistan'ın ekonomik merkezi durumundaki liman şehri Karaçi, 1970'lerden beri Myanmar'daki zulümden kaçarak gelen yüz binlerce Arakanlı Müslüman'ın sığınağı olmaya devam ediyor.

Resmi olmayan tahminlere göre Karaçi, Myanmar ve Bangladeş'ten sonra dünyada 400 bin ile en fazla Arakanlı Müslüman'ın yaşadığı yer olarak biliniyor.