Nijerya'da okullarda başörtüsü serbestliği getirildi

Nijerya'daki okullarda eğitim gören Müslüman kız öğrencilerin, başörtüsü takmasının serbest bırakıldığı bildirildi. Söz konusu karar, daha önce Hristiyan din adamlarının karşı çıkması sonucu engellenmişti.
  • 26.01.2022, 13:00:40
  • Güncelleme: 3 ay önce
Nijerya'da okullarda başörtüsü serbestliği getirildi

Nijerya'daki okullarda, daha önce Hristiyan din adamlarının karşı çıkması sonucu engellenen, Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü takmasının serbest bırakıldığı bildirildi.

Nijerya'nın Kwara eyaletindeki okullarda Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü takmasının serbest bırakıldığı bildirildi.

Nijerya hükümetinin eyalette yaşanan başörtüsü tartışması nedeniyle Müslüman ve Hristiyan din adamlarıyla bir araya geldiğini belirten Eğitim ve İnsan Sermayesi Geliştirme Komiseri Hajia Sa'adatu Madibbo Kawu, kız öğrencilere başörtüsü serbestliği getirildiğini bildirdi.

DİN VE İNANÇ HÜRRİYETİ VURGUSU

Kawu, hükümetin eyaletteki tüm okullarda başörtüsü takmak isteyen Müslüman kız öğrencilerin istediklerini yapmakta özgür olduklarını söyledi.

Hem Müslüman hem de Hristiyan liderlere eyalette barışın hüküm sürmesine izin vermeleri için çağrıda bulan Kawu, "Nijerya'da din özgürlüğü var. O yüzden okullarda da Müslüman çocuklarımız başörtüsü takabilirler" dedi.

HRİSTİYANLAR KARARA KARŞI ÇIKMIŞTI

Hükümet, Kwara eyaletinde tüm okullarda Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü takabilmesi için 26 Şubat 2021'de serbestlik kararı alacağını duyurmuştu.

Kararı, Müslümanlar memnuniyetle karşılarken Hristiyanlar karşı çıkmıştı.

Kwara eyaletinde 10 devlet okulu 8 Mart 2021'de Müslüman ve Hristiyan dini liderlerin kız öğrencilerin başörtüsü kullanması konusunda uzlaşıya varamaması üzerine geçici olarak kapatılmıştı.

Eyalet hükümetinin kararıyla 17 Mart 2021'de yeniden açılan okulların birinde Müslüman kız öğrencinin okula girişinin engellenmesi nedeniyle iki grup arasında çıkan çatışmada 5 kişi yaralanmıştı.