MODKOR güvenlik güçlerinin yeni kalkanı olacak

Türk savunma sanayisi gelişmeye devam ediyor. Yüksek tehdit potansiyeli taşıyan noktalardaki güvenlik güçlerini korumak üzere, kolay taşınabilir ve kurulabilir koruma sistemi "Modüler Korugan" geliştirildi.
  • 06.01.2022, 12:49:01
  • Güncelleme: 4 ay önce
MODKOR güvenlik güçlerinin yeni kalkanı olacak

Nurol Teknoloji, ilk kez IDEF 2021 Fuarı'nda sergilediği Modüler Korugan'ın (MODKOR) prototipini tamamlayıp, sistemi bir dizi atış ve patlatma testine tabi tuttu. Testlerde el bombaları ve 10 metre mesafeden patlatılan 5 kilogram TNT’nin yarattığı blast etkisine dayanıklılık gösteren Modkor, korugan, korumalı dinlenme alanı, gözetleme alanı, siperlik ya da mühimmat koruma alanı oluşturmak için kullanılabilecek.

İleri teknik balistik malzemeler ve modüler ve muhtelif konfigürasyonlarda balistik koruyucu ekipmanlar üreten Nurol Teknoloji, yeni ürettiği “MODKOR” sistemiyle personel, tesis ve askeri araçların güvenliğini sağlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen etkinlikte, farklı kuruluşlara mensup güvenlik güçlerine sunulan MODKOR’un, bu görüş ve öneriler doğrultusunda son şeklini alarak sahada göreve başlaması bekleniyor.

İLK ATIŞTA GÜVENLİ ALAN OLUŞTURACAK

MODKOR, sıcak temasta güvenlik güçlerine ilk ateş anında koruma sağlamak amacıyla geliştirildi.

Mevcutta üs bölgeleri, yol kontrol noktaları ve koruma görevlerinde personel tarafından kullanılan malzemeler, üs bölgelerine ulaşım zorluğu, taşıma problemi, kurulum imkanının güçlüğü, kurulum için ekipman, makine ve çok sayıda personel gerekmesi gibi sorunları da beraberinde getiriyordu.

MODKOR ise güvenlik güçlerine istenilen seviyede balistik korumanın yanı sıra parçacık tesirine ve doğa koşullarına karşı koruma sağlıyor, ihtiyaca uygun kaplama ve kamuflaj seçenekleri de sunuluyor. Yapıya, balistik seramik içeren plakaların eklenmesiyle koruma seviyesi çok yüksek enerjili ve zırh delici mühimmatları durduracak seviyeye çıkıyor.

En büyüğü 1 metre yüksekliğinde, en ağırı 15 kilogram olan paneller tek er tarafından tanışabilecek şekilde özel çantalara yerleştirilebiliyor. Bunun yanında çok sayıda panel helikopter ya da kargo İHA ile taşınıp personelin bulunduğu noktalara bırakılabiliyor.

İstenilen koruma alanı için 3 panelin birbirine montajıyla yaklaşık 15 dakikada parça tesirine karşı koruma sağlayan bir yapı kazanılıyor. Plakaların sayısı çoğaltılarak hem yükseklik hem de genişlik artırılabiliyor.

GÜVENLİ SİPERLİK, MÜHİMMAT KORUMA ALANI

Panellerin arkasındaki güvenli alanda yer alan personel, mazgaldan çevreyi izleyip gerekli müdahaleyi yapabilecek şekilde planlanan MODKOR, gerektiğinde devrilerek çatı işlevi de görebiliyor. Modkor, içindeki personeli yukarıdan gelebilecek tehditlere karşı 150 kilograma kadar koruyabiliyor.

MODKOR, korumalı dinlenme alanı, gözetleme alanı, siperlik ya da mühimmat koruma alanı oluşturmak için de kullanılabiliyor. 6 panel kullanılarak 2 personelin rahatlıkla kullanabileceği korugan elde edilebiliyor.

Yapının koruma seviyesi birden fazla paneli arka arkaya (tandem) eklenerek ve eklemeli zırh ilave ederek artırılabiliyor.