Mavi Marmara Derneği’nden eylem çağrısı

Mavi Marmara Derneği, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye’ye yapacağı ziyareti protesto etmek için tüm İstanbulluları yarın Fatih Saraçhane Parkı’nda düzenlenecek olan eyleme katılmaya davet etti.
  • 08.03.2022, 14:56:07
  • Güncelleme: 5 ay önce
Mavi Marmara Derneği’nden eylem çağrısı

Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerle “normalleşme” sürecine giren İsrail yönetiminin, 9-10 Mart tarihlerinde Türkiye’ye yapacağı ziyaret kamuoyunun tepkisini çekti.

Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog liderliğinde yapılması planlanan ziyaretin tarihinin açıklanması üzerine, eylem düzenleme kararı aldı.

İsrail yönetiminin Filistin halkına yönelik uyguladığı sistematik insan hakları ihlallerine dikkat çekmek isteyen derneğin, 9 Mart’ta Fatih Saraçhane Parkı basın açıklaması düzenleyeceği duyuruldu.

Mavi Marmara Derneği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Yıllardır Filistin halkına karşı zulüm ve baskı politikasını sürdüren işgalci İsrail’le bir normalleşme; tarihin ülkemize yüklediği misyona uymamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Herzog'un Türkiye ziyaretini protesto ettikten sonra basın açıklaması yapacak olan grup, tüm İstanbulluları saat 11.00’de düzenlenmesi planlanan eyleme katılmaya davet etti.

MAVİ MARMARA BASKINI ÜZERİNDEN 12 YIL GEÇTİ

İsrail işgal kuvvetleri, 2010 yılında karadan, denizden ve havadan abluka altında tutulan Gazze Şeridi'ne "Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla insani yardım ulaştırmayı hedefleyen insani yardım filosuna baskın düzenlemişti.

Tamamen sivil insanlardan oluşan 6 gemilik özgürlük filosunun en büyük gemisi Mavi Marmara’ya 31 Mayıs 2010 akşamı uluslararası sularda, hukuka aykırı biçimde düzenlenen saldırıda, 10 kişi hayatını kaybetmiş, 56 kişi de yaralanmıştı.

Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği tarafından da saldırının her yıl dönümünde çeşitli anma programları düzenleniyor.

Saldırı sonucu hayatını kaybeden Ali Haydar Bengi, Cengiz Songür, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Cevdet Kılıçlar, İbrahim Bilgen, Fahri Yaldız, Furkan Doğan, Cengiz Akyüz ve Uğur Süleyman Söylemez'in isimleri memleketleri başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinde ve Gazze'de yaptırılan kalıcı eserlerle yaşatılıyor.

AYNI GECE İSKENDERUN'DA TERÖR SALDIRISI YAŞANDI

Mavi Marmara saldırısının olduğu gece, terör örgütü PKK mensupları da Hatay'ın İskenderun ilçesinde bulunan Deniz İkmal Destek Komutanlığı'na saldırı düzenlemişti.

Nöbet değişim sırasında roketatarla düzenlenen hain saldırıda, 6 kahraman Türk askeri şehit olmuş, 7 asker de yaralanmıştı.

PKK’nın saldırısı sonucu şehit olan Serhat Aslan, Kerem Oğuz Erbay, İsmail Kartal, Erol Tavukçu, Ümit Akbulut ve Erhan Terletme’nin cenazeleri, ertesi gün toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilmişti.