Macron Ukrayna'yı kızdırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya ile Ukrayna arasında yaşananlar sona erdiğinde 'diplomatik çıkış yolları bulabilmek adına Moskova'nın küçük düşürülmemesi' gerektiğini söyledi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Macron'a sert yanıt verdi.
  • 04.06.2022, 23:27:15
  • Güncelleme: 2 ay önce
Macron Ukrayna'yı kızdırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna Savaşı bittiğinde diplomatik kanallardan çıkış yolu inşa edebilmek için "Rusya'yı küçük düşürmemek" gerektiğini belirtti.

Macron, basına yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın tırmanma riski olup olmadığının sorulması üzerine, durumun endişe verici olduğunu, bu nedenle Aralık 2021'den bu yana Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerin sayısını sayamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Macron, bu görüşmelerin, şeffaflık içinde ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin isteği üzerine gerçekleştiğini dile getirdi.

KÜÇÜK DÜŞÜRMEMELİYİZ

"Rusya'yı küçük düşürmemeliyiz ki savaş bittiği gün diplomatik kanallardan bir çıkış yolu inşa edebilelim." diyen Macron, arabulucu rolünü Fransa'nın üstlenmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Macron, "Putin'in, halkı, kendisi ve tarih için temel ve tarihi bir hata yaptığını düşünüyorum ve bunu ona söyledim." dedi. Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı'nın kendisini izole ettiğini ve bu durumdan çıkmasının zor olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı hazırladığı 6'ıncı yaptırım paketine işaret eden Macron, Ukrayna'ya mali ve askeri desteğin artırılmasını istediklerini vurguladı.

Macron, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gidip gitmeyeceği sorusu üzerine de şubatta savaşı önlemek için bölgeye gittiğini, Kiev'e gitme fikrine kapalı olmadığını kaydetti.​​​​​​​

UKRAYNA'DAN SERT CEVAP

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 'Rusya'nın aşağılanmaması' çağrısına Ukrayna tarafı tepki gösterdi. 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Putin'in "tarihi bir hata" yaptığını ancak diplomasi için "küçük düşürülmemesi" gerektiğini söyleyen Macron'un bu sözlerle "asıl Fransa'yı küçük düşürebileceğini" ifade etti. 

Macron basına verdiği mülakatta, "Rusya'yı küçük düşürmemeliyiz ki çatışmaların sona erdiği gün diplomatik yollarla bir çıkış yolu inşa edebilelim. Fransa'nın rolünün arabulucu bir güç olduğuna inanıyorum" dedi. 

Fransa Cumhurbaşkanı'na Twitter'dan yanıt veren Kuleba, "Rusya'yı aşağılamaktan kaçınma çağrıları sadece Fransa'yı ve bunu isteyen diğer tüm ülkeleri aşağılar. Çünkü kendisini küçük düşüren Rusya'dır. Hepimiz Rusya'ya nasıl haddini bildireceğimize odaklansak iyi olur. Bu barış getirecek ve hayat kurtaracaktır" ifadelerini kullandı.

Macron, ateşkes sağlama ve Kiev ile Moskova arasında güvenilir bir müzakere süreci başlatma hedefiyle işgalden bu yana Putin ile düzenli olarak görüştü, fakat somut bir başarı elde edemedi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, devlet televizyonunda arabuluculuk hakkındaki bir soru üzerine, "Ukrayna Batı'dan yeni silahlar almadan ve Rus güçlerini mümkün olduğunca Ukrayna sınırlarından püskürtmeden Rusya ile müzakerelerde bulunmanın bir anlamı yok" dedi. 

Ukraynalı milletvekili ve müzakere ekibinin bir üyesi olan David Arakhamia da, "Silahlı kuvvetlerimiz (yeni silahları) kullanmaya hazır... ve bence o zaman daha güçlü bir pozisyondan yeni bir görüşme turu başlatabiliriz" dedi.