Lübnan muhalefetinden Hizbullah'a suçlama

Lübnan’da muhalefet cephesinde bulunan Hristiyan Ketaib Partisi Başkanı Cemayel, “Hizbullah'ın elindeki silahla "Lübnan halkını rehin aldığı" suçlamasında bulundu.
  • 27.01.2022, 19:19:27
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Lübnan muhalefetinden Hizbullah'a suçlama

Lübnan’ın muhalefet bloğunda bulunan Hristiyan Ketaib Partisi Başkanı Sami Cemayel, basın toplantısı düzenledi.

Başkent Beyrut’ta Lübnan Müftüsü Deryan ile görüştükten sonra açıklama yapan Cemayel, İran destekli Hizbullah’ı hedef aldı.

Sami Cemayel,  "Gerçek olan şu; Lübnan halkı, adı İran olan bir dış ülkenin emrindeki gayrimeşru silahla (Hizbullah) rehin alınmış vaziyette." ifadesini kullandı.

Açıklamasında ayrıca, Deryan ile eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin 24 Ocak'ta siyasete ara verdiği ve genel seçimlere girmeyecekleri yönündeki açıklamalarını istişare ettiklerini belirten Cemayel, Lübnan'da 15 Mayıs'ta yapılması planlanan genel seçimlerin önemini vurguladı.

Seçimlerin belirlenen tarihte mutlaka yapılması gerektiğinin altını çizen Cemayel, seçimlerle ülkenin içinde bulunduğu krizden kurtulabileceğini ifade etti.

Sami Cemayel, bu süreçte halkın üzerine düşenin direnme ve mücadele olduğunu belirterek, bu mücadelenin barışçıl tek yolunun tüm eksikliklere rağmen seçimler olduğunu bildirdi.