Libya'da Başağa hükümeti görevi devralmaya hazırlanıyor

Libya'da Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından yeni başbakan olarak seçilen Fethi Başağa barışçıl yöntemlerle görevi devralacağını yineledi.
  • 11.03.2022, 10:15:00
  • Güncelleme: 3 ay önce
Libya'da Başağa hükümeti görevi devralmaya hazırlanıyor

Başağa hükümeti basın ofisinden yapılan açıklamada, hükümetin Trablus’ta görevini yerine getirme ve tüm düzenlemeleri sorumlulukla tamamlama yolunda çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, Başağa hükümetinin yakında çalışmalarına yasalar gereği Trablus’ta başlayacağı bildirildi.

Kan dökülmemesi konusunda özen gösterildiği vurgusu yapılan açıklamada, "Trablus’a yönelen askeri gücün çatışma değil, vatanperver insanların daveti üzerine ve güvenlik hedefiyle hareket ettiği ve ardından kışlasına döndüğü” ifadelerine yer verildi.

TRABLUS ÇEVRESİNDE YAŞANAN ASKERİ HAREKETLİLİK

Başkent Trablus yakınlarındaki Humus ve Terhune gibi kentlerde dün akşamdan itibaren yaşanan askeri hareketliliğin ardından uluslararası kuruluşlardan açıklamalar geldi.

Libya Birleşmiş Milletler Destek Misyonu (UNSMIL), başkent ve çevresinde güvenlik konusunda yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiğini belirterek, taraflara sükunet çağrısında bulundu.

ABD’nin Libya Büyükelçisi ve Özel Temsilcisi Richard B. Norland'ın da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Fethi Başağa ile görüştüğü belirtildi.

LİBYA’DA SEÇİM ÇIKMAZI

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti.

Ancak Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi'nden oluşan taraflar, seçimlerin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda anlaşamadığı için oluşan hukuki sorunlar nedeniyle seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümetinin görev süresinin 24 Aralık'ta dolduğu iddiasıyla 10 Şubat'ta yeni başbakan seçimi düzenledi. 1 Mart’ta ise Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa başbakan seçilmişti.

Bu gelişmenin ardından Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması'nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu bildirmişti.