KİK’ten Husilere baskı çağrısı

Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf, Yemen’deki krizin çözümü için uluslararası topluma İran destekli Husilere baskı yapması için çağrıda bulundu.
  • 20.01.2022, 08:10:38
  • Güncelleme: 4 ay önce
KİK’ten Husilere baskı çağrısı

Yemen’deki siyasi krizin çözümü için İran destekli Husilere baskı çağrısı yapıldı.

KİK tarafından yapılan açıklamaya göre, Hacraf, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Lenderking'in, Yemen barış sürecini canlandırmak üzere Körfez ülkelerini ziyaret edeceğini bildirmişti.

Yemen’de yaşanan krizlerin de ele alındığı görüşmede, çözüm noktasında yapılması gereken bölgesel ve uluslararası çabalar da konuşuldu.

KİK Genel Sekreteri Hacraf, "Husilerin terör eylemlerine son vermesi ve Yemen krizinde siyasi çözüme yanaşmaları için uluslararası toplumun baskısı çok önemli." dedi.

Hacraf, 18 Ocak'ta da yine Riyad'da BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile görüşmüştü.

YEMEN'DEKİ İÇ SAVAŞ

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.